Android 2.3 Gingerbread - mobilny system Google
Zgodnie z zapowiedziami firma Google zaprezentowała nową odsłonę systemu Android - 2.3 Gingerbread. Co oferuje "pierniczek"?
O nowej odsłonie systemu Google'a słyszeliśmy już od dawna. Teraz została ona zaprezentowana oficjalnie, a pierwszym modelem w nią wyposażonym będzie Google Nexus S, czyli kolejny telefon sygnowany logo giganta z Mountain View.
Szybkość działania i gry
Nowa wersja Androida wnosi kilka ważnych nowości. Pierwsza z nich to dopracowanie interfejsu i działania samego systemu. Dzięki daleko posuniętej optymalizacji systemu, Gingerbread jest najszybszą wersją mobilnej platformy Google'a, jaka pojawiła się do tej pory. Poprawki nie ominęły systemowej klawiatury ekranowej oraz ulepszonej funkcji Kopiuj/Wklej.
Nowy Android oferuje także dużo lepszą obsługę gier 3D - drobne przycięcia i pauzy w aplikacjach zostały zminimalizowane niemal do zera, znacznie poprawiona została płynność animacji oraz responsywność w grach.
Wprowadzono nowy mechanizm zarządzania energią. Dzięki temu podczas gry w wymagające tytuły 3D procesor będzie mniej obciążony. Nie zabrakło wsparcia dla żyroskopu, który jest już dostępny w Androidach Samsunga z linii Galaxy S.
Nowe SDK umożliwia deweloperom pełny dostęp do: sterowników OpenGL ES, sensorów ruchu, różnych czujników i bibliotek audio. W zestawie narzędzi można znaleźć także nowe API, odpowiedzialne za system audio o niskiej latencji (opóźnieniach).
Android 2.3 Gingerbread - prezentacja wideo:
Multimedia
To jednak nie wszystko. Nowa wersja Androida wprowadza natywną obsługę standardów VP8 i WebM, które ostatnio są mocno promowane przez Google'a, rozszerzono też obsługę AAC i AMR. Dodano także nowe efekty audio, którymi można zarządzać globalnie, oraz wprowadzono equalizer, z którego można będzie korzystać nie tylko w standardowym odtwarzaczu. "Pierniczek" umożliwia także dostęp do wielu kamer wideo, co przekłada się na pełne wsparcie dla rozmów wideo.
Łączność
Dwie inne ważne nowości to:
- wprowadzenie wsparcia dla technologii NFC (Near Field Communication - skanowanie np. przedmiotów, tekstu etc.),
- integracja obsługi rozmów internetowych VoiP i SIP z systemem.