Bateria o pojemności 4800 mAh, którą naładujesz w 15 minut

Chińska firma Dongxu zaprezentowała ogniwo mogące zrewolucjonizować rynek mobilnych akumulatorów.

Chińska firma Dongxu zaprezentowała ogniwo mogące zrewolucjonizować rynek mobilnych akumulatorów.

Akumulatory używane obecnie do zasilania urządzeń mobilnych są wykonane w technologii litowo-jonowej, albo litowo-polimerowej. Takie baterie, jak wiemy, charakteryzują się uniwersalnością i niedużymi rozmiarami, ale też długo się ładują, a ich żywotność nie jest specjalnie imponująca. Producenci dokładają wszelkich starań, aby, za pomocą różnych innowacyjnych rozwiązań, poprawić ich właściwości, jednak są pewne ograniczenia, których nie da się ominąć. 

G-15 - bo tak nazywa się zaprezentowany prototyp, to akumulator grafenowy. Ma on pojemność 4800 mAh i gabaryty sporego powerbanku. To, co zapewnia mu przewagę nad innymi bateriami, to jego świetne właściwości. Na prezentacji, przedstawiciele firmy Dongxu zademonstrowali ładowanie od zera do pełna, które trwało zaledwie 15 minut! Co więcej, żywotność takiego ogniwa ma wynosić około 3500 cykli, czyli kilka razy więcej niż przypadku litowo-jonowych odpowiedników.

Reklama

Producent wciąż pracuje nad zmniejszeniem objętości akumulatora tak, aby mógł się zmieścić w obudowie smartfonu. Jest jeszcze jedna przeszkoda, która hamuje wprowadzenie go do powszechnego użytku - cena. Grafen to materiał genialny, ale wciąż jego otrzymywanie jest procesem bardzo kosztownym. Tutaj pole do popisu mają między innymi polscy naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, którzy pracują nad tanią metodą uzyskiwania grafenu najwyższej jakości. Jeśli uda im się osiągnąć sukces, bardzo możliwe, że już wkrótce czeka nas wysyp kolejnych innowacyjnych wynalazków opierających się na wspaniałych właściwościach tego materiału. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: baterie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy