Blokadę ekranu za pomocą kropek można łatwo złamać

Badacze udowodnili, że bardzo popularna metoda blokowania ekranu nie jest bezpieczna.

W smartfonach z Androidem istnieje funkcja odblokowywania ekranu za pomocą łączenia 9 kropek w ustalony wcześniej sposób. Nosi ona nazwę Pattern Lock i wciąż jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie danych znajdujących się na urządzeniu. 

Badacze z Lancaster University, Northwest University w Chinach i University of Bath przeprowadzili jednak test prostego programu, który potrafi odgadnąć kombinację w w pięciu próbach. Wystarczy do tego jedynie wspomniana aplikacja i nagarnie wideo, pokazujące użytkownika łączącego kropki w prawidłowy sposób. Co najważniejsze, na filmie nie musi być widoczny ekran smartfonu, a jedynie ręce jego właściciela.

Na podstawie wideo, które można nagrać nawet z odległości kilku metrów, program jest w stanie odblokować aż 95 proc. urządzeń. Badacze przeprowadzili próby na 120 różnych wzorach. Co ciekawe, im bardziej skomplikowany był wzór, tym łatwiej było go odgadnąć.

Reklama

"Ludzie używają skomplikowanych wzorów nie tylko do blokowania swoich urządzeń, ale też do istotnych transakcji finansowych i zakupów, ponieważ wierzą, że jest to bezpieczny system," powiedział dr Zheng Wang, zasada badacz i współautor artykułu. 

Jeśli więc używacie tej metody zabezpieczenia, lepiej zdecydujcie się na coś innego. Dużo bardziej skuteczne może okazać się tutaj chociażby klasyczne, słowne hasło. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy