Najgorsze wzory blokady ekranu. Złamie je nawet dziecko

Większość osób mających smartfony korzysta z jakiegoś sposobu na zablokowanie dostępu do urządzenia. Popularne rozwiązanie do pin, dużo osób wybiera jednak inny sposób blokady jak przyłożenie palca czy wzór rysowany na ekranie. Nieświadomie wiele osób wybiera ten sam łatwy do zapamiętania i narysowania. Próbując jednej z tych najczęstszych kombinacji mamy duże szanse dostać się do czyjegoś smartfona. Dowiedz się jakich wzorów lepiej unikać do zablokowania urządzenia.

Masz taki wzór blokady ekranu? Lepiej szybko go zmień.
Masz taki wzór blokady ekranu? Lepiej szybko go zmień.123RF/PICSEL

Dlaczego warto zablokować ekran telefonu?

Blokada ekranu telefonu pełni kluczową rolę w kilku aspektach bezpieczeństwa. Przede wszystkim chroni prywatność użytkownika, zabezpieczając jego dane przed niepożądanym dostępem przez osoby trzecie, czy to przypadkowym, czy celowym. Jest także istotnym środkiem zapobiegającym kradzieży danych - w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia, zablokowany ekran utrudnia złodziejowi dostęp do prywatnych informacji.

Dodatkowo, blokada ekranu pełni funkcję ochrony finansowej, ponieważ aplikacje bankowe oraz usługi płatności mobilnych są szczególnie narażone na próby nieautoryzowanych operacji. Zabezpieczenie telefonu blokadą zmniejsza ryzyko dokonania takich transakcji.

Jakie są sposoby blokowania ekranu telefonu?

Do odblokowania ekranu możemy wykorzystać kod PIN. Jest to 4- lub 6-cyfrowy kod, który trzeba wprowadzić, aby odblokować telefon. PIN jest łatwy do zapamiętania i szybki do wprowadzenia. Za to łatwo go zgadnąć i złamać, jeśli jest prosty (np. 1234, 0000).

Biometria to kolejny sposób na zdjęcie blokady ekranu. Odcisk palca wymaga skanera linii papilarnych. Jest szybki i łatwy w użyciu. Rozpoznawanie twarzy wykorzystuje natomiast kamerę do identyfikacji użytkownika. Nowoczesne technologie rozpoznawania twarzy są dość zaawansowane i bezpieczne. W niektórych zaawansowanych modelach telefonów stostowane jest też rozpoznawanie tęczówki oka. 

Ostatni sposób to wzór blokady, czyli ALP (Android Lock Pattern). Polega na połączeniu minimum czterech punktów na siatce 3x3 w unikalny wzór. Zaletą tego sposobu jest łatwość zapamiętania i szybkość wprowadzania wzoru. Warto jednak pamiętać, że popularne wzory są łatwe do złamania.

Najpopularniejsze wzory blokady ekranu i ich słabe strony

Użytkownicy telefonów nie są zbyt wymyślni w kwestii wzorów blokady. Podobnie jak w przypadku haseł czy kodów PIN, tak i w tym wypadku jest lista najpopularniejszych wzorów, jakimi odblokowujemy telefony. 

Jak poprawić bezpieczeństwo wzoru blokady ekranu?

  1. Wybierz skomplikowany wzór. Upewnij się, że Twój wzór jest dłuższy niż 4 punkty i nie jest jednym z popularnych, łatwych do odgadnięcia wzorów.
  2. Nie zaczynaj od lewego górnego punktu. Zmień punkt początkowy wzoru, aby utrudnić jego odgadnięcie.
  3. Unikaj prostych kształtów. Trójkąty, linie proste i litery są łatwe do przewidzenia.
  4. Czyszczenie ekranu. Regularnie czyść ekran, aby nie pozostawiać śladów, które mogą pomóc w odgadnięciu wzoru.
  5. Rozważ inne metody zabezpieczenia. Jeśli masz wrażliwe dane na telefonie, rozważ użycie PIN-u, hasła alfanumerycznego lub biometrii.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zbawienie czy przekleństwo? Adrian Kilar o niebezpieczeństwach, które wiążą się ze sztuczną inteligencjąPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas