Broń z drukarki 3D ponownie legalna
Firma Defense Distributed wygrała proces w sądzie. Oznacza to, iż użytkownicy będą mogli bez problemu pobrać specjalny projekt z internetu, który pozwoli im stworzyć broń na podstawie standardowej drukarki 3D.
Od 2013 roku w Stanach Zjednoczonych toczył się proces Departamentu Stanu przeciwko marce Defense Distributed. Wspomniany producent był odpowiedzialny za stworzenie strony internetowej DEFCAD, która pozwalała na pobranie projektu "Liberator" pozwalającego na wydrukowanie rzeczywistej broni palnej za pomocą drukarki 3D. Sam szablon do wydruku został pobrany ponad 100 tys. razy.Grupa efense Distributed wydrukowała broń, która składała się z kilkunastu plastikowych fragmentów. Po ich złożeniu, oraz umieszczeniu iglicy, firmie z Teksasu udało się oddać strzał przy użyciu prawdziwej amunicji.
Wygrana marki Defense Distributed oznacza powrót strony DEFCAD oraz umożliwienie legalnego pobrania schematów dla pistoletu drukowanego za pomocą drukarek 3D. Oczywiście Departament Stanu odniósł się do wyroku sądu i zapewne sprawa tak szybko się nie skończy - od 1 sierpnia użytkownicy będą mogli jednak ponownie wykorzystać pliki do tego, aby w domowym zaciszu stworzyć broń.
Karabin z drukarki
W 2015 roku przy pomocy drukarki 3D stworzono pierwszy karabin - konkretnie CM901, obsługujący naboje 7,62 × 51 mm NATO. Dolny korpus powstał dzięki drukarce XYZ Da Vinci, której koszt wynosi obecnie 2 390 złotych. Testy na strzelnicy wykazały, że broń jest dość wytrzymała i nie powinna się uszkodzić. Jak czytamy na stronie Printedfirearm, wydrukowany dolny korpus jest wystarczająco wytrzymały i bez problemu pozwala wystrzelić ponad 100 pocisków. Nie oznacza to jednak, że karabin jest niezniszczalny a twórcy chcą w dalszym ciągu ulepszać swoje produkty.
Masowa produkcja domowa
Drukarka, która bez problemu - na bazie gotowego projektu - stworzy działający model 3D broni kosztuje około 1000 dolarów. Póki co nie tylko USA walczy z niecodziennymi projektami do drukarek 3D. W innych państwach schematy pozwalające na wyprodukowanie broni również zostały zablokowane oraz uznane za nielegalne.
Nikt nie potrafi oszacować, ile modeli broni 3D może znajdować się obecnie w użyciu na świecie.