Chińczycy zaprezentowali swoją stację kosmiczną

Naród znany z produkcji tańszych odpowiedników praktycznie każdego produktu, jaki pojawi się na światowym rynku, chce mieć własną stację kosmiczną. Tym razem nie będzie to żadna tania podróbka.

Plany chińskiego programu kosmicznego zostały już ujawnione w zeszłym roku, lecz dopiero ostatnio, w czasie targów China Air Show, zaprezentowano projekt stacji kosmicznej. Władze Chin przewidują, że uda się ją ukończyć do 2020 roku. Będzie już drugim obiektem tego typu na orbicie naszej planety (i trzecim w historii).

Ukończony obiekt ważący 60 ton będzie znacznie mniejszy od prawie ukończonej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na stację złożą się centralny moduł oraz przyczepione do niego dwa moduły laboratoryjne. Przewiduje się, że stacja będzie funkcjonowała około 10 lat, w czasie których zostanie przeprowadzonych wiele eksperymentów dotyczących mikrograwitacji, promieniowania kosmicznego, biologii i astronomii.

Reklama

Jednocześnie chińscy naukowcy i inżynierowie pracują nad nowym, bezzałogowym pojazdem zaopatrującym załogę gotowej stacji. Zapewniają jednak, że system dokowania w ich stacji będzie w pełni kompatybilny z tym znajdującym się na ISS, więc niewykluczone, że obie agencje kosmiczne zaczną współpracę przy kolejnych misjach orbitalnych.

Wygląda więc na to, że podczas kiedy NASA zmaga się z coraz większymi cięciami budżetowymi, Chińczycy nie próżnują, wykorzystując nadarzającą się okazję na podbój kosmosu.

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl/

Gadżetomania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy