Chiny prezentują autonomiczny pociąg. Będzie jeździł dzięki 5G

Chińczycy wprowadzają na tory autonomiczny pociąg, który pojedzie bez maszynisty dzięki sieci 5G. Konstrukcja podczas przemieszczania się między miastami będzie w stanie osiągnąć prędkość na poziomie 350 kilometrów na godzinę.

Nowy, autonomiczny pociąg będzie odpowiedzialny za przewóz pasażerów pomiędzy miastami organizującymi Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Trasa, po której będzie poruszał się cały skład ma 174 kilometry i łączy Pekin z miastem Zhangjiakou - to właśnie tutaj sportowcy będą odbywać rywalizację w ramach ZIO. Dzięki wykorzystaniu autonomicznego pociągu na wspomnianej trasie, czas podróży zostanie skrócony z niecałych trzech godzin do 47 minut. Wszystko to przy utrzymaniu prędkości pociągu na poziomie 350 kilometrów na godzinę. To jednocześnie pierwszy tego typu pojazd, który nie jest obsługiwany przez człowieka.

Reklama

O jazdę dba technologia oraz połączenie z siecią 5G służące do kontroli całego wyposażenia. Na pokładzie pociągu znajduje się jednak odpowiedni personel, który dba o pasażerów oraz bezpieczny przebieg całej podróży.

Nowy, chiński pociąg jeździ od 30 grudnia 2019 roku. Za bilet na wspomnianą trasę trzeba zapłacić między 12 a 38 dolarów - w zależności od wcześniejszej rezerwacji.

Autonomiczny pojazd korzysta z połączenia z siecią nowej generacji 5G oraz wykorzystuje do działania inteligentne światła i ponad 2700 czujników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zbieranie danych w czasie rzeczywistym. Pasażerowie mogą skorzystać z dotykowych ekranów oraz bezprzewodowych ładowarek umieszczonych obok siedzeń. Umieszczone na stacjach w Pekinie i Zhangjikou roboty rozpoznają twarz pasażerów i pomagają im wybrać odpowiedni skład oraz wagon. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 5G | Pociąg | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy