Czy warto kupić "notebooka za 1 zł"?

Wystartowała oferta "Laptop za 1 zł" od Orange. Obecnie każdy z trzech operatorów ma na swoim koncie tego typu rozwiązanie. Czy warto z niego skorzystać?

Kuszenie nowym, multimedialnym telefonem stało się już normą. Subsydiowane przez operatorów aparaty są reklamowane w całej Polsce. Jedynie kwestią czasu było wprowadzenie takiej oferty do segmentu mobilnego internetu. Jak przedstawiają się propozycje trzech operatorów?

Era

Jako pierwsza z komputerem przenośnym za symboliczną złotówkę wystartowała Era. W zamian za podpisanie trzyletniej umowy na korzystanie z usługi dostępu do internetu z abonamentem 183 zł brutto (oferta "Blueconnect z notebookiem za 1 zł"), klient otrzymywał notebooka Fujitsu-Siemens Computers Amilo Pro V3505 z procesorem Intel Core Duo T2250 (1,73 GHz, 2 MB SLC), ekranem 15.4 cali i 512 MB DDR2 533 MHz RAM.

Reklama

Oferta ta okazała się zaskakującym sukcesem. Nawet sam operator nie spodziewał się tak pozytywnej reakcji klientów. Reakcja ze strony konkurencji miała być szybka.

Plus

Za ciosem poszedł Plus, który 9 maja wystartował z promocją "Laptop z modemem iPlus za 1 zł". W zaprezentowanej ofercie można kupić laptop HP Compaq nx7300 razem z modemem iPlus PCMCIA Huawei E620 w cenie 1 zł. Opisywana oferta dostępna jest wyłącznie w sklepach komputerowych sieci Vobis.

Do zakupu konieczne jest podpisanie umowy ratalnej na zakup laptopa oraz zakup modemu iPlus PCMCIA Huawei E620 wraz z aktywacją na 24 miesiące w sieci Plus. Klient do wyboru ma modem w taryfie iPlus prywatnie 110 (opłata miesięczna 110 zł z VAT) lub iPlus firmowo 89 (opłata miesięczna 89 zł bez VAT). Kredyt na laptopa udzielany jest na 24 miesiące, a efektywne oprocentowanie oferty ratalnej dla klienta wynosi od 0 proc. Modem iPlus PCMCIA Huawei E620 umożliwia dostęp do internetu z prędkością do 1,8 Mb/s.

Orange

Trzeci do gry wkroczył Orange, startując z ofertą "Laptop za 1 zł" (jak widzimy, nazwy ofert praktycznie się nie różnią). Jego klienci na zakup zestawu otrzymają kredyt w Lukas Banku z ratami 0 proc. bez prowizji oraz opłat wstępnych, umowę należy podpisać na 36 miesięcy. Do oferty trafił laptop firmy Maxdata oraz kartę modemowa Novatel Express do transmisji danych z prędkością do 3,6 Mb/s. W ofercie znajdzie się także torba na komputer.

Comiesięczny abonament wynosi 189 zł - składa się na niego opłata 89 zł za internet oraz wynosząca 100 zł rata za laptopa. Dodatkowo, Orange wprowadził system ratalny obejmujący dodatkowo zakup telefonów, kart i akcesoriów.

A gdzie Play?

Jak więc widać, hasło "za 1 zł" należy traktować z pewnym dystansem - nie ma nic za darmo. Trudno powiedzieć, czy czwarty gracz na rynku, Play, zdecyduje się na uruchomienie podobnej oferty. Skoro jednak nowy operator stawia na multimedia i internet, wydaje się to oczywistym krokiem. Wraz z coraz większą popularyzacją HSDPA, mobilny internet stanie się jeszcze bardziej efektywny. Natomiast laptopów tańszych niż za złotówkę raczej nie zobaczymy.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Orange | Internet | opłata | Plus | zakup
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy