W Niemczech odkryto unikatowe celtyckie cmentarzysko
Na południowym zachodzie Niemiec, tuż przy granicy z Francją, archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia, które rzuca nowe światło na kulturę pogrzebową Celtów. W miasteczku Endingen znaleziono cmentarzysko z czasów epoki żelaza, które jest unikatowe dla regionu Badenii-Wirtembergii. Co czyni to miejsce tak wyjątkowym i jakie tajemnice skrywają jego groby?
Celtyckie cmentarzyska zwane przez Niemców "grabgarten", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza “ogród grobowy”, to starannie zaplanowane miejsca pochówku otoczone rowami wyznaczającymi ich granice.
Odkryte w Endingen cmentarzysko ma formę kwadratu o wymiarach 15 na 15 metrów i pochodzi z okresu między 450, a 250 rokiem p.n.e. W jego wnętrzu archeolodzy zidentyfikowali 17 grobów, w których pochowano 18 osób. Groby miały różne kształty – od owalnych po prostokątne – a centralną część zajmował grób z podwójnym pochówkiem. Dodatkowo jeden z grobów znaleziono poza granicami mogiły, a kolejny w samym rowie okalającym cmentarzysko.
Kto spoczywa w grobach?
Wstępna analiza kości wskazuje, że połowa pochowanych to osoby dorosłe, resztę stanowi natomiast młodzież i dzieci. Co ciekawe, zmarłych grupowano według wieku – osobne części cmentarzyska były przeznaczone dla młodych dorosłych oraz dla dzieci. Sugeruje to, że Celtowie przykładali dużą wagę do struktury społecznej nawet po śmierci.
Co odkryto na cmentarzysku?
Niestety, większość grobów została splądrowana już w starożytności, przez co w ponad 60 proc. z nich nie znaleziono żadnych przedmiotów złożonych pierwotnie ze zmarłymi. Jednak w tych, które pozostały nietknięte, odkryto naprawdę cenne artefakty. Należy do nich brązowa broszka z koralowym inkrustowaniem, bransoletki z brązu i rzadkiego kaustobiolitu, srebrny pierścień oraz dwa puste brązowe pierścienie na kostki. Znaleziska te dodatkowo potwierdziły datowanie cmentarzyska, pokazały również status społeczny pochowanych w nim osób.
Grabgarten z Endingen wyróżnia się na tle innych miejsc pochówku z epoki żelaza. W Badenii-Wirtembergii takie cmentarzyska są niezwykle rzadkie, a ich zachowanie w tak dobrym stanie jest już prawdziwym ewenementem. Dla porównania, w pobliskiej Alzacji odkryto jedynie jedno podobne cmentarzysko, które zawierało jednak wyłącznie dwa pochówki.
Badania będą kontynuowane
Stanowisko czekają liczne badania antropologiczne i bioarcheologiczne. Analiza szczątków pozwoli określić pochodzenie oraz więzy rodzinne pochowanych. Naukowcy zbadają również ich ewentualne choroby i dietę, co dostarczy cennych informacji o życiu codziennym Celtów zamieszkujących tereny otaczające górny Ren.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!