Czym tak naprawdę jest IPv6?

Uruchomiono już protokół IPv6, który zwiększył liczbę dostępnych adresów IP na świecie z 4,3 miliarda do liczby niewyobrażalnej. Brzmi groźnie, ale implementacja nowego protokołu jak na razie przebiega bezboleśnie. Co tak naprawdę jest niezwykłego w IPv6?

IPv6, w przeciwieństwie do używanego do tej pory (a także używanego wciąż, ale o tym za chwilę) IPv4 korzysta ze 128-bitowych adresów. Dla IPv4 przewidziano adresy 32-bitowe. Oznacza to mniej więcej tyle, że w nowym protokole będziemy mogli mieć do wykorzystania 340 razy 10 do potęgi 36, czyli inaczej 340 trylionów trylionów trylionów adresów IP.

Nie trzeba robić nic, żeby się na nowy protokół przesiąść. Tak naprawdę zdecydowana większość urządzeń podpiętych obecnie do sieci i tak nie jest z nim kompatybilna. Jeszcze długi czas IPv6 i IPv4 będą działać równolegle i jak mówią ci, którzy nad pierwszym z tych protokołów pracowali "Wsparcie dla IPv4 oraz sprzętu z nim współdziałającego nie zostanie zarzucone w najbliższej przyszłości". Jeśli już jednak do takiej przesiadki będziemy zmuszeni, wystarczy zmiana sprzętu lub oprogramowania. Czyli na przykład zaopatrzenie się w nowy system operacyjny lub router.

Reklama

Nowy protokół nie wpłynie na to, w jaki sposób korzystacie z sieci. Przynajmniej jeśli jesteście w tak zwanej "zdecydowanej większości internautów". Albowiem zaledwie ułamek użytkowników internetu może napotkać pewne problemy przy próbach połączenia się z wybranymi witrynami. Także nie ma się czego bać.

Na pytanie "Ilu internautów korzysta w tej chwili z IPv6?" odpowiedź może być jedna. Znaczy nie, odpowiedzi może być całe multum, wliczając w to "Nie wiem", "42" czy "tysiąc", ale tylko jedna z nich będzie prawdziwa. Do końca czerwca dostęp do nowego protokołu ma mieć jeden procent userów.

Już można zresztą go używać. Microsoftu zaczął implementować IPv6 z automatu w Viście. Jako że implementacja ta konfiguruje się sama, komputer może puszczać ruch przez IPv6, podczas gdy użytkownicy nawet o tym nie wiedzą.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: internet | IPv6

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy