Darmowy internet w Polsce przestanie być fikcją?

Darmowy, mobilny dostęp do sieci, który miał być dostarczany przez spółkę Aero 2 okazał się niewypałem. Miało być pięknie, a wyszło tak, jak zawsze. Nieprawidłowości były tak poważne, że wymusiły kolejną interwencję UKE. Jakich zmian żąda Urząd Komunikacji Elektronicznej?

Kierowany przez Annę Streżyńską Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił w 2009 roku przetarg na dostępu do częstotliwości o zakresie 2570 - 2620 MHz, pozwalających na budowę ogólnopolskiej, bezprzewodowej sieci szerokopasmowej.

Przetarg wygrała należąca do Zygmunta Solorza-Żaka spółka Aero 2, planująca świadczenie dzięki LTE komercyjnych usług, związanych z dostępem do sieci. Jednym z warunków przetargu, dającego dostęp do cennych częstotliwości aż do 31 grudnia 2024 roku, było zapewnienie Polakom powszechnego, bezprzewodowego i darmowego dostępu do sieci.

Niestety, szybko okazało się, że darmowy i powszechny dostęp do sieci jest fikcją. Karty, po zapłaceniu 55 zł kaucji, można dostać jedynie w warszawskim biurze Aero2.

Firma nie wysyła kart pocztą ani kurierem, nie ma swoich przedstawicielstw w innych częściach kraju ani nie zawarła z odpowiednim wyprzedzeniem umów na dystrybuowanie kart przez inny podmiot, posiadający własną sieć sprzedaży. O pierwszej interwencji UKE pisaliśmy przed kilkoma tygodniami. 20 lipca doszło do spotkania prezesa UKE z zarządem Aero 2. Rezultatem tego spotkania było rozpisanie przez Aero2 przetargu na dystrybuowanie kart.

Reklama

Choć składanie ofert zakończyło się 5 sierpnia, brak jednak jakichkolwiek informacji na temat jego wyników. Wygląda na to, że cierpliwość UKE została wyczerpana. Na stronie Urzędu pojawiła się informacja o kolejnej interwencji w Aero 2. Urząd postanowił wyegzekwować od spółki świadczenie usług, do których zobowiązuje ją wygrany przetarg.

W razie niedotrzymania przez Aero2 warunków przetargu, spółce grożą kary finansowe. Fakt interwencji UKE w tej, jak sądzę istotnej dla wielu internautów, sprawie jest godny pochwały. Miejmy nadzieję, że Aero 2 zacznie w końcu wywiązywać się ze swoich zobowiązań.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: UKE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy