Dziwne zachowanie rosyjskiego satelity

Wystrzelony we wrześniu 2014 roku rosyjski satelita Łucz przez pięć miesięcy wykonywał niezrozumiałe manewry na orbicie geostacjonarnej (GEO), zbliżając się do innych satelitów.

Łucz między innymi zbliżył się do dwóch komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych: Intelsat 7 i Intelsat 901. Te satelity są oddalone od siebie o zaledwie pół stopnia na GEO i w niektórych momentach Łucz zbliżył się do nich na odległość zaledwie 10 km. Co więcej, w trzech sytuacjach Łucz znalazł się nawet w odległości zaledwie 5 kilometrów od jednego z satelitów. Takie zbliżenie z reguły wymaga reakcji ze strony operatora satelitarnego.

Zachowanie Łucza jest niezrozumiałe. Rzadko się zdarza, by satelity na GEO aktywnie zmieniały swoją pozycję i zbliżały się do innych satelitów. Według zachodnich ekspertów, może to świadczyć o prowadzeniu wywiadu elektronicznego przez rosyjskie wojsko.

Reklama

Satelity Intelsat służą przede wszystkim do różnych form komercyjnej wymiany danych. Intelsat 7 i Intelsat 901 znajdują się w pobliżu 18 stopnia zachodniego, czyli obsługują głównie obszar europejski i północnej Afryki. Jest możliwe, że różne formy nasłuchu elektronicznego z tej pozycji mogą mieć dla Rosji pewne znaczenie.

Strona rosyjska w ogóle nie odniosła się do pytań dziennikarzy w kwestii manewrów Łucza.

Warto zauważyć, że komercyjni operatorzy nie mają obecnie żadnych narzędzi prawnych, by móc egzekwować od innych państw wstrzymanie takich niezrozumiałych manewrów satelitarnych.

Zainteresowany tematyką związaną z satelitami?

Studenci z Politechniki Warszawskiej tworzą satelitę PW-Sat2, testującego technologię usuwania kosmicznych śmieci z orbity. To pierwszy projekt tego typu łączący współpracę nauki i biznesu. Więcej informacji tutaj.

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: satelita

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy