Jak tworzyć kopie bezpieczeństwa płyt CD i DVD?

Jak wykonywać ich kopie na innych nośnikach optycznych lub twardych dyskach?

Standardowe kopiowanie danych przy użyciu Eksploratora Windows oraz programu do nagrywania typu Nero Burning ROM czy Deep Burner. Metoda jest zasadniczo szybka i dobra, lecz niestety działa jedynie w wypadku płyt, na których znajdują się niezabezpieczone dane. Jest też mniej wygodna, gdy plików jest bardzo dużo.

Tworzenie obrazu płyty

Obraz płyty to kopia danych z nośnika optycznego (CD lub DVD) przechowywana na twardym dysku. Jego ponowne nagranie powinno odtworzyć system plików na nowej płycie. Takie obrazy mogą być wygodnie przechowywane w zasobach lokalnych.

Opcję tworzenia obrazów ma większość popularnych programów do nagrywania płyt, jak na przykład Nero Burning ROM. Inne rozwiązanie to modny swego czasu Alcohol 52%. Dobrym wyborem jest także Iso Buster, pozwalający na wydobycie danych z niektórych chronionych płyt.

Niestety, nie zawsze tym sposobem da się stworzyć kopię bezpieczeństwa. W wielu przypadkach na drodze stają bowiem zabezpieczenia antypirackie. Czasem okazuje się, że tak stworzone obrazy zwyczajnie nie działają.

Reklama

Wirtualne napędy i programy deszyfrujące

Wykorzystanie tzw. wirtualnych napędów pozwala na uruchamianie programów bezpośrednio z obrazu płyty. Taką opcję ma Alcohol 120% oraz np. Daemon Tools.

Daemon Tools tworzy wirtualne dyski, w których montuje obrazy płyt, dzięki czemu omija niektóre zabezpieczenia (np. SafeDisc, StarForce, SecuRom). Swego czasu modne było też używanie narzędzia CloneCD.

Ripowanie płyt

W niektórych wypadkach powyższe narzędzia są mało skuteczne. Czasami trzeba wykonać tzw. rip, czyli dosłownie rozpruć zabezpieczenia i "wydłubać" to, co jest potrzebne.

Metoda ta dawniej była czasochłonna, jednak obecnie, dzięki licznym programom, jest już dużo prostsza. Niestety posługiwanie się nią jest niezgodne z większością licencji na oprogramowanie.

Kopia zapasowa Windows

W przypadku systemu Windows tworzenie kopii zapasowych jest proste - istnieje do tego specjalne narzędzie. Umieszczono je w różnych zakątkach menu, zależnie od wersji systemu. Przykładowo w Windows XP znajduje się na końcu ścieżki Start/Programy/Akcesoria/Narzędzia systemowe/Kopia zapasowa.

Proces jest dość czasochłonny, jednak pewny i prosty. Nie wymaga instalowania żadnych programów i wiedzy technicznej.

Źródło: http://vbeta.pl

Przemysław Muszyński

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: kopie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy