Jak tworzyć kopie bezpieczeństwa płyt CD i DVD?

Jak wykonywać ich kopie na innych nośnikach optycznych lub twardych dyskach?

Jak zabezpieczyć swoją kolekcję płyt CD i DVD  fot. Vangelis Thomaidis
Jak zabezpieczyć swoją kolekcję płyt CD i DVD fot. Vangelis Thomaidisstock.xchng

Standardowe kopiowanie danych przy użyciu Eksploratora Windows oraz programu do nagrywania typu Nero Burning ROM czy Deep Burner. Metoda jest zasadniczo szybka i dobra, lecz niestety działa jedynie w wypadku płyt, na których znajdują się niezabezpieczone dane. Jest też mniej wygodna, gdy plików jest bardzo dużo.

Tworzenie obrazu płyty

Obraz płyty to kopia danych z nośnika optycznego (CD lub DVD) przechowywana na twardym dysku. Jego ponowne nagranie powinno odtworzyć system plików na nowej płycie. Takie obrazy mogą być wygodnie przechowywane w zasobach lokalnych.

Opcję tworzenia obrazów ma większość popularnych programów do nagrywania płyt, jak na przykład Nero Burning ROM. Inne rozwiązanie to modny swego czasu Alcohol 52%. Dobrym wyborem jest także Iso Buster, pozwalający na wydobycie danych z niektórych chronionych płyt.

Niestety, nie zawsze tym sposobem da się stworzyć kopię bezpieczeństwa. W wielu przypadkach na drodze stają bowiem zabezpieczenia antypirackie. Czasem okazuje się, że tak stworzone obrazy zwyczajnie nie działają.

Wirtualne napędy i programy deszyfrujące

Wykorzystanie tzw. wirtualnych napędów pozwala na uruchamianie programów bezpośrednio z obrazu płyty. Taką opcję ma Alcohol 120% oraz np. Daemon Tools.

Daemon Tools tworzy wirtualne dyski, w których montuje obrazy płyt, dzięki czemu omija niektóre zabezpieczenia (np. SafeDisc, StarForce, SecuRom). Swego czasu modne było też używanie narzędzia CloneCD.

Ripowanie płyt

W niektórych wypadkach powyższe narzędzia są mało skuteczne. Czasami trzeba wykonać tzw. rip, czyli dosłownie rozpruć zabezpieczenia i "wydłubać" to, co jest potrzebne.

Metoda ta dawniej była czasochłonna, jednak obecnie, dzięki licznym programom, jest już dużo prostsza. Niestety posługiwanie się nią jest niezgodne z większością licencji na oprogramowanie.

Kopia zapasowa Windows

W przypadku systemu Windows tworzenie kopii zapasowych jest proste - istnieje do tego specjalne narzędzie. Umieszczono je w różnych zakątkach menu, zależnie od wersji systemu. Przykładowo w Windows XP znajduje się na końcu ścieżki Start/Programy/Akcesoria/Narzędzia systemowe/Kopia zapasowa.

Proces jest dość czasochłonny, jednak pewny i prosty. Nie wymaga instalowania żadnych programów i wiedzy technicznej.

Źródło: http://vbeta.pl

Przemysław Muszyński

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas