Reklama

Każdy światłowód można zamienić w podsłuch. I odebrać rozmowę kilometr dalej

Naukowcy odkryli, że światłowody mogą działać jak “telefon sznurkowy". Odbierają drgania powietrza, które można zarejestrować nawet kilometry dalej. Jest to trudne techniczne, ale nie jest niemożliwe.

Na całym świecie do transmisji danych wykorzystuje się światłowody. Informacje przenoszone są w nich za pomocą zer i jedynek kodowanych w impulsach światła.

Naukowcy odkryli, że dźwięki wzbudzają światłowody w subtelne drgania. Przewody przenoszą je na duże odległości. Można takie drgania odebrać i  odtworzyć z nich słowa, które padły nawet kilometr dalej

O odkryciu naukowców donosi “New Scientist", a pracę opublikowano w serwisie ArXiv.

Światłowód jako podsłuch? To możliwe!

W eksperymencie badacze wypowiadali testową frazę (“jest piętnaście po dziewiątej") w pomieszczeniu, gdzie położono odkryty światłowód. Biegł do pokoju obok, gdzie umieszczono jego pozostały, zwinięty na szpuli odcinek o długości aż kilometra. Na końcu umieszczono odbiornik.

Reklama

Badaczom udało się zrekonstruować fale dźwiękowe dobiegające do odbiornika na końcu światłowodu. Dźwięk nie był doskonały, ale - jak twierdzą badacze - dzisiejsze algorytmy rozpoznawania mowy nie miałyby problemu z odtworzeniem wypowiadanych słów.

Drgania przenoszone przez światłowody są słabe, a część z nich tłumi też podłoże. Z tego powodu urządzenie do podsłuchu zbudowane przez badaczy było dość skomplikowane. Mówią jednak, że zbudowanie takiego zestawu nie przekracza możliwości kogoś z inżynierskim wykształceniem (lub zacięciem).

Podsłuch po kablu? Tak działa każdy napięty przewód

Każdy w miarę napięty i długi przewód może przenosić dźwięki. Na tej zasadzie działa nitka lub sznurek w “telefonie sznurkowym", który niektórzy mogą pamiętać z dzieciństwa. Nie jest więc to nic niezwykłego.

Publikowano już prace naukowe, które wykazywały, że można odczytać dane w komputerze z drgań podłączonych kabli. Rozmowy w pokoju można odtworzyć z wibracji liści roślin, czy paczki chipsów. Wystarczy je zarejestrować odpowiednio czułą kamerą. Co można zrobić z budynku naprzeciwko.

Badacze dodają, że podsłuch można wyeliminować odpowiednio izolując światłowody od drgań. Gdy opletli przewód zwykłym stalowym drutem, nie można już było odczytać na jego końcu nic sensownego. Przede wszystkim jednak, żeby móc tak podsłuchiwać, w pomieszczeniu światłowód musi być odkryty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy