Komórkowy luksus
Gadżet czy narzędzie do komunikacji? Czy telefony potwierdzają pozycję społeczną, wyrażają sposób bycia? A może to dzieła sztuki, które wzbudzają zachwyt i pragnienia? Jakie są najbardziej luksusowe komórki?
Wygląd telefonu to wciąż jeden z czynników, który najbardziej wpływa na decyzję klienta przy zakupie. Nikt nie chce brzydkiego "szaroburego" aparatu. Dzieje się tak, ponieważ większość ludzi bardzo liczy się z krytyką swojego otoczenia. Obecnie niemal każdy producent ma w swojej ofercie produkt dla wąskiej grupy konsumentów ceniących sobie piękno, nietuzinkowość oraz prestiż. Z sondaży wykonanych na zlecenie władz Toskanii oraz tamtejszej Izby Handlowej wynika, że 6 milionów Polaków i 20 milionów Rosjan jest zainteresowanych zakupem luksusowych gadżetów.
Jak podkreślono, w obu krajach rośnie warstwa ludzi zamożnych, gotowych wydawać pieniądze na najwyższej jakości artykuły. Dla takich właśnie klientów, mniej lub bardziej snobistycznych, powstają specjalne edycje, a nawet marki telefonów komórkowych w ograniczonym nakładzie za spore pieniądze.
Vertu - zrodzony pod wpływem obsesji?
"Vertu zrodził się w wyniku niemalże obsesyjnego dążenia do stworzenia narzędzia komunikacji osobistej z wykorzystaniem kunsztu rzemieślniczego i inwencji technologicznej na nieosiągalnym dotychczas poziomie. Do stworzenia telefonów VERTU Signature oraz Ascent zastosowano, opracowano i przetestowano 936 różnych komponentów".
Tak reklamuje swoje produkty polskie przedstawicielstwo Vertu na swojej stronie internetowej. Vertu uważany jest za producenta luksusowych telefonów komórkowych na najwyższym poziomie. Z racji wartości produktów Vertu, bardzo często można usłyszeć komentarze, że są to aparaty produkowane jedynie dla rosyjskich, snobistycznych miliarderów.
Nie tak dawno producent przedstawił jeden z najdroższych telefonów komórkowych, który powstał przy współpracy z francuską firmą jubilerską Boucheron. Telefon wyceniony został na, bagatela, 310.000 dol. Za takie pieniądze otrzymamy Vertu Signature Cobra z obudową ze złota, wysadzaną czterystoma rubinami, dwoma szmaragdami w oczach kobry oraz diamentami przy głowie. Co ciekawsze, takich modeli wyprodukowano tylko 8, dlatego każdemu chętnemu radzę się pośpieszyć z zakupem.
Dla troszkę "biedniejszych" klientów Vertu przygotował tańszą wersję telefonu, w której zrezygnowano z rubinów. Telefon nosi nazwę Vertu Signature Python i kosztuje "jedyne" 115.000 dol.. Do kupienia jest 26 aparatów. Firma może się także pochwalić produktami "masowymi". Na oficjalnej stronie Vertu.com dostępne są informacje o całej gamie telefonów w ofercie. Także na serwisach aukcyjnych można znaleźć telefony tego producenta w cenie od 15.000 PLN. Nie powinien dziwić nikogo fakt, że w sprzedaży pojawiły się także podróbki o podobnie brzmiącej nazwie VEPTU - cena takich produktów zaczyna się od tysiąca złotych.
JSC Ancort Company - dla nowobogackich?
Moskiewska firma JSC Ancort Company dla nowobogackich obywateli wyprodukowała najdroższy telefon świata. Diamond Crypto Smartphone zaprojektowany został przez Petera Aloissona znanego kreatora luksusowych gadżetów zza wschodniej granicy. Koszt to jedyne? 1.300.000 dol. Za to mamy obudowę z wtopionymi 50 diamentami (w tym 10 jest niebieskich) oraz kawałek różowego złota na klawiaturze. Boki oraz tył aparatu przyozdobione zostały hebanem. Smartphone wyróżnia się także nowoczesną technologią.
Technika kodowania pozwala chronić informacje o użytkowniku zawarte w pamięci telefonu przed skopiowaniem. Bardziej przyziemnie można wspomnieć, że sercem telefonu jest procesor Motorola MX21 o częstotliwości 266 MHz. Dostępne jest 64 MB pamięci ROM i RAM oraz wyświetlacz TFT o rozdzielczości 240 na 320 pikseli. Całością zarządza system operacyjny Windows CE. Jest to dotychczas najdroższy aparat ze wszystkich dostępnych w sprzedaży.
Plato GoldVish - diamentowa czystość
Ten telefon jest kolejnym mało znanym produktem wśród normalnych szarych użytkowników. Aparat przypominający kształtem banana zaprojektowany został przez Emmanuela Gueita. Obudowa aparatu pokryta została 120-karatowymi diamentami o niezwykłej czystości oznaczonej symbolem WS-1.
W telefon wbudowany został aparat z 8-krotnym cyfrowym zoomem, odtwarzacz muzyczny, tuner radiowy, moduł Bluetooth, wyświetlacz TFT o rozdzielczości 176 na 220 mm oraz pamięć 2GB w formie dołączonej karty pamięci.
Całość zasila ogniwo litowo-jonowe o pojemności 950 mAh. Cena nowej komórki może przyprawić o zawrót głowy, gdyż wynosi okrągły milion dolarów. Firma Goldvish sprzedaje również "uboższe" wersje, wykonane z 18-karatowego złota z elementami diamentowymi, w cenie 25.600 dol. O tych jak i o innych produktach oraz imprezach dla elit, poczytasz na stronie internetowej GoldVish.
Samsung błyszczy...
Producenci telefonów komórkowych dla konsumentów masowych także starają się, co jakiś czas wypuszczać limitowane produkty. Limitowane Samsungi produkowane są osobno dla młodzieży, kobiet, a także klientów prestiżowych. Najlepszym przykładem specjalnego telefonu młodzieżowego jest TEDEFON, którego design został zaprojektowany przez Tede - znanego polskiego rapera, a przygotowany przez Cybe - jednego z najlepszych malarzy graffiti w Polsce.
Sam aparat jest limitowaną wersją Samsunga E380. Tedefon wyposażony jest w specjalnie przygotowane tapety i dzwonki MP3 z muzyką hip--hop związane z czwartą solową płytą Tede "Esende Mylffon". Komórka ta wyprodukowana została w nakładzie 250 numerowanych sztuk i dostępna jest w sprzedaży sieci EMPIK.
Typowo kobiecym limitowanym Samsungiem, jest specjalny, luksusowy model E800 zaprojektowany w 2004 roku przez polskiego znanego kreatora mody Macieja Zienia. Powstało tylko 10 egzemplarzy w cenie 10.000 zł, które były do kupienia w atelier Macieja Zienia. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie
projektanta.
Produktem z założenia prestiżowym jest też Serene. Współpraca firm Samsung Electronics i Bang & Olufsen zaowocowała wyjątkowym modelem telefonu komórkowego, zrywającym z konwencjonalnymi założeniami.
Modne L'Amour Nokii
Nokia swoją najbardziej elegancką i modną kolekcję telefonów nazwała L'Amour. Dbałość o każdy szczegół, piękno, solidność i charakterystyczna metka z logiem L'Amour wyróżnia telefony tej kolekcji spośród innych produkowanych przez ten koncern. Choć telefony tej limitowanej edycji cieszą się ogromną popularnością (szczególnie wśród pań), to o dziwo z reguły nie są projektowane przez światowej sławy projektantów, a często przez bardzo młodych nieznanych artystów mody wybieranych w drodze konkursów Nokii - "Modna Nokia".
W marcu 2007 do niektórych krajów europejskich trafił produkt sygnowany przez znanego projektanta mody Giambattistę Valli. Model o nazwie Nokia L'Amour 7373 Special Edition, wydany został w dwóch wersjach kolorystycznych, dopasowanych do kuszących akcesoriów telefonicznych autorstwa Giambattisty Valli.
Różowy telefon Nokia 7373 Special Edition Powder Pink łączy niegdysiejszy luksus wytwornej architektury znany z kolekcji L'Amour z charakterystycznym dla Valli perłowym naszyjnikiem w roli paska oraz miniaturową różową czaszką. Czarny telefon Nokia 7373 Special Edition Black Chrome łączy elegancką, połyskującą czerń z modnym rypsem oraz paskiem z kryształków przypominających onyks. Tę działającą na zmysły mieszankę modnych elementów dopełnia czarna czaszka.
Mówiąc o luksusie produkowanym przez Nokię nie można zapomnieć o modelu 8800, który ostatnio doczekał się face-liftingu. Model 8800 Sirocco o delikatnie zmienionym wyglądzie jest najdroższym seryjnie produkowanym telefonem Nokii. Jego koszt to 4095 PLN. Nazwa telefonu - "sirocco" - oznacza silny pustynny wiatr powstający nad Saharą. Nokia 8800 Sirocco Edition jest dostępna w dwóch wariantach kolorystycznych: jasnym oraz ciemnym. Elegancka obudowa z nierdzewnej stali oraz wyświetlacz ze szkła odpornego na zadrapania zostały wykonane z materiałów najwyższej jakości.
Michał Gruszka