Komputery kolejnej generacji - IDF 2009

Komputery jutra będą nie tylko szybsze i bardziej energooszczędne, ale także tworzone z myślą o lepszej obsłudze internetu i współpracy z innymi urządzeniami - obiecuje potentat procesorów, firma Intel.

Podczas IDF w San Francisco prezentuje najnowsze technologie oraz procesory
Podczas IDF w San Francisco prezentuje najnowsze technologie oraz procesoryINTERIA.PL

Amerykański gigant rynku mikroprocesorów, Intel, rozpoczął kampanię "Sponsorzy jutra", podczas której konsumentom zadano pytanie - czego oczekują od technologii przyszłości? Odpowiedzi były różne, od latających samochodów po komputery, które naprawiają się samemu, jednak z wszystkich marzeń dało się wyłowić jeden schemat. - Konsumenci ciągle chcą czegoś nowego. Trzeba im tego dostarczyć - podsumował technologiczną ankietę Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny firmy Intel. Podczas konferencji Intel Developer Conference w San Francisco Intel próbuje zatem dać ludziom to, czego chcą.

Lodówka z procesorem

Rożne urządzenia i technologie współdziałające ze sobą, pełna ciągłość w funkcjonowaniu różnych rozwiązań - taki ma być filar koncepcji "Continuum" autorstwa Intela, o którym mówił Paul Otellini. Według analizy grupy badawczej Gartnera, w 2010 roku sprzedaż komputerów znowu wzrośnie, a wraz z notebookami i desktopami do rąk klientów trafią kolejne telefony komórkowe, przenośne urządzenia (tzw. MID-y - Mobile Internet Device) oraz nowe usługi internetowe. Aby wszystkie te rozwiązania współpracowały ze sobą, konieczne będą odpowiednie technologie.

INTERIA.PL

- Procesory Core i Atom odniosły znaczący sukces i otworzyły nowe możliwości rozwoju w kluczowych dla nas obszarach - powiedział Otellini. - Dzięki nim, chcemy umożliwić użytkownikom bezproblemowe korzystanie z internetu przy pomocy dowolnych urządzeń elektronicznych - dodając.

Tutaj do akcji wkracza procesor Atom (procesor wykorzystany po raz pierwszy w netbookach), który wprowadza zaawansowaną technologię do nowych obszarów, takich jak monitorowanie pacjentów, awionika i systemy audio. Intel ma obecnie 460 projektów z wbudowanym procesorem Atom, w tym przygotowany przez firmę Harman International Industries.

Ten dostawca szerokiej gamy produktów muzycznych i rozrywkowo-informacyjnych wprowadzi nowe urządzenia samochodowe oparte na rdzeniu Atom, które zapewnią pełny dostęp do internetu, trójwymiarową nawigację, grafikę 3D i łączność bezprzewodową. Pierwsze systemy samochodowe wykorzystujące Atoma pojawią się w nowych modelach BMW oraz nowych mercedesach. Atom ma trafił dosłownie wszędzie - od szpitali, jednorękich bandytów i terminali sprzedających bilety, na lodówkach kończąc.

Systemy operacyjne

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Intel ma własny system operacyjny - Moblin. Jego najnowsza wersja - Moblin wersja 2.1 - została stworzona z myślą o przenośnych urządzeniach MID oraz zaawansowanych smartfonach. Sam system nie jest w żaden sposób rewolucyjny, ale na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie solidnego. Moblin w wersji przenośnej ma specjalny, dedykowany panel dla kontaktów, przejrzyście zrealizowane menu główne, które zbiera wszystkie najważniejsze informacje oraz pełen multitasking, czyli obsługę kilku aplikacji jednocześnie. Nie zapomniano także o dostosowanej do potrzeb urządzeń mobilnych przeglądarce internetowej.

INTERIA.PL

Nowe procesory oraz platformy Intela powstają równeż z myślą o lepszej współpracy z Windows 7 - dla Kowalskiego oznacza to lepszy czas pracy, pełniejsze wykorzystanie możliwości kupionego komputera i mniej restartów systemu. - Nie mogę doczekać się, aby go w końcu zainstalować. To kawał dobrej roboty - chwali nowego Windowsa Otellini. Windows 7 działający na technologii Intela oznacza m.in. bardziej ergonomiczny system hibernacji notebooka - zaoferuje on m.in. większą oszczędność baterii..

Procesor - kolejny rozdział

Kolejnym krokiem po technologii produkcyjnej procesorów 32nm będzie technologia 22nm. - Zaczęliśmy produkcję pierwszego na świecie mikroprocesora 32-nanometrowego, który zarazem jest pierwszym wysokowydajnym procesorem integrującym grafikę z jednostką centralną. Jednocześnie kontynuujemy prace nad 22-nanometrową technologią produkcyjną - zapowiedział szef Intela.

INTERIA.PL

22-nanometrowy wafel (to z niego "wycina" się procesory - przyp. redakcji) pokazany przez Otelliniego składa się z pojedynczych kości zawierających 364 milionów bitów pamięci SRAM i ponad 2,9 miliarda tranzystorów upakowanych na powierzchni o rozmiarze paznokcia. Chipy zawierają najmniejszą jak dotąd komórkę SRAM o powierzchni 0,092 mikrona kwadratowego. Po przejściu na technologię 32-nanometrową, Intel rozpocznie wprowadzanie nowej mikroarchitektury "Sandy Bridge".

Intel zapowiedział także, że w przyszłości procesory mogą zostać wyparte przez platformy SoC (System on a Chip są to układy scalony zawierający kompletny system elektroniczny, w tym układy cyfrowe i analogowe). Z czasem zatem klient otrzyma jedno urządzenie zamontowane w komputerze - będzie ono odpowiedzialne za praktycznie wszystkie funkcje komputera.

Continuum Intela

- Technologie pozwolą przezwyciężyć kryzys - podsumował swoją prezentację szef Intela. Rok temu branża komputerowa stała nad przepaścią. Teraz jednak sytuacja uległa poprawie. Na dwunastej z rzędu konferencji IDF da się wyczuć nutkę optymizmu - prezentujący nowe notebooki i technologie z większym optymizmem patrzą na nadchodzące miesiące. Czas zweryfikuje, czy rzeczywiście kupujący chcą coraz to nowszych rozwiązań.

Łukasz Kujawa, San Francisco

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas