Krytyczna aktualizacja systemu iOS, którą trzeba zainstalować

Apple udostępniło bardzo ważną aktualizację systemu iOS, która wprowadza skuteczniejsze zabezpieczenia przeciwko niedawno wykrytemu oprogramowaniu szpiegowskiemu.

Windows Phone i iOS są powszechnie uważane za bezpieczniejsze systemy niż Android. Jak się jednak okazuje, one także borykają się ze złośliwym oprogramowaniem, czasem nawet poważnie zagrażającym bezpieczeństwu danych użytkownika. Przykładem jest wykryty ostatnio izraelski malware o nazwie Pegasus. Jest to groźny program, który instaluje się w ukryciu, tuż po wejściu na zainfekowaną stronę internetową. Zarażone urządzenie nie daje żadnych szczególnych oznak że coś jest nie tak, a w tle oprogramowanie może przesyłać osobom trzecim wiadomości, maile, zdjęcia, pliki i dane aplikacji znajdujące się na iPhonie, czy iPadzie. 

Reklama

Jak wykryli badacze z Citizen Lab, ataki z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus mogły trwać od bardzo dawna, a najdalsze ślady sięgają aż iOS 7.0. Co ciekawe, program jest na tyle niebezpieczny, że może przetrwać nawet aktualizację systemu. Przypuszcza się, że wirus powstał w celu wykradania wrażliwych danych aktywistów i dziennikarzy przez rządy kilku państw. 

W związku z powyższym, Apple udostępniło właśnie aktualizację iOS o oznaczeniu 9.3.5, która wprowadza skuteczne zabezpieczenia przeciwko temu wirusowi. Każdy, kto ceni własne bezpieczeństwo powinien więc ją zainstalować, szczególnie, że według badaczy liczba zainfekowanych stron w sieci szybko wzrasta. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: iOS | Wirusy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama