Microsoft marzy o komórkach

Dla Microsoft telefony komórkowe nie są już dodatkiem - platforma Windows Mobile ma być jednym z najważniejszych produktów giganta z Redmond.

- To oprogramowanie tak naprawdę robi prawdziwą różnicę podsumował przyszłość Windows Mobile Robbie Bach, szef działu Entertainment and Devices w firmie Microsoft podczas konferencji na targach 3GSM w Barcelonie.

Do grudnia 2007 roku na świecie sprzedało się 14 milonów telefonów komórkowych z systemem Windows Mobile. Microsoft przewiduje, że przed zamknięciem roku fiskalnego liczba ta będzie wynosić 20 mln.

- To dopiero początek - zapewnia Bach.

Microsoft ma problemy z kupnem Yahoo, ale gigantowi z Redmond bez większych problemów udało się nabyć firmę Danger. Jej zadaniem będzie przygotować aplikacje umożliwiające tworzenie stron społecznościowych oraz platform sprzedażowych. Podobnie jak Nokia, także Microsoft chce wykorzystać mikropłatności oraz różnego rodzaju mobilne usługi do powiększenia grupy klientów i znalezienia dodatkowych źródeł dochodów.

Reklama

Największym sukcesem Microsoft w Barcelonie było przyłączenie się firmy Sony Ericsson do koalicji urządzeń korzystających z Windows Mobile. Obok Samsunga, LG i Motoroli jest to czwarty gigant, który zdecydował się na skorzystanie z rozwiązań Microsoftu. Do tego grona zaliczają się także m.in. Asus oraz HTC. Samotnie na polu bitwy pozostała Nokia.

Podobnie jak w przypadku komputerów, także komórki mogą doczekać się wojny "na systemy operacyjne". Na targach 3GSM zarówno Samsung, jak i LG pokazały telefony korzystające z platformy Linux. Natomiast Texas Instruments zaprezentuje w Barcelonie telefon korzystający z platformy Android tworzonej przez Google. Samsung spodziewa się wprowadzić pierwszy aparat z Androidem na pokładzie na początku następnego roku. Microsoft ma więc wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się na alternatywne wobec Windowsa mobilne systemy operacyjne.

Łukasz Kujawa

Korespondecja z Barcelony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Platforma Obywatelska | Redmond | telefony | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama