Microsoft wypłaci 179 milionów dolarów odszkodowania

Kwota, jaką koncern zapłaci mieszkańcom stanu Iowa jest wynikiem ciągnącego się 7 lat procesu sądowego dotyczącego monopolu na rynku.

Odszkodowanie otrzyma każdy mieszkaniec stanu, który między 18 maja 1994 roku a 30 czerwca 2006 nabył niektóre z programów Microsoftu. Jego wysokość, w zależności od dokonanego zakupu, wyniesie od 10 do 29 dolarów - donosi Ars Technica.

Zawarta w kwietniu ugoda zakończyła 7-letni spór zapoczątkowany przez prawniczkę z Des Moines. Zażądała ona od koncernu wypłaty kwoty 330 milionów dolarów, gdyż na tyle oszacowane zostały straty powstałe w wyniku braku konkurencji na rynku oprogramowania. Innymi słowy - o tyle więcej zapłacili oni za zakupione programy.

Reklama

Połowa z zasądzonej kwoty zostanie przekazana szkołom stanu Iowa z przeznaczeniem na zakup nowego sprzętu. Jednocześnie koncern z Redmond zgodził się pokryć koszty postępowania sądowego i adwokackie, które oszacowano na kwotę 75 milionów dolarów.

Mieszkańcy Iowy mają czas do 14 grudnia na zgłoszenie swoich żądań. Po tym dniu kwoty zasądzone na ich rzecz przejmie stan Iowa.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: koncern | Iowa | odszkodowania | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy