Mozilla prezentuje system operacyjny Firefox OS

Mozilla uchyliła rąbka tajemnicy i pokazała światu pierwsze zrzuty ekranów oraz materiał wideo mobilnego systemu operacyjnego Firefox OS.

Firefox OS jest nowym mobilnym ekosystemem w całości opartym na standardach otwartej sieci Web, w tym HTML5. Pozwoli on na rozwój smartfonów, w których każda cecha będzie mogła być stworzona na bazie HTML5. Firefox Operator Telefonica zobowiązał się do komercyjnego wykorzystania Firefox OS w urządzeniach na rynku Brazylijskim i innych rynkach z tego obszaru świata na początku roku 2013.

Projekt wciąż jest w swojej początkowej fazie jednakże wierzymy, że uda się nam rozpowszechnić go na rynku globalnym. Z tego powodu partnerami wspierającymi nasz system operacyjny zostały Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefonica oraz Telenor.

Firefox OS dla urządzeń mobilnych jest zbudowany na bazie projektu "Boot to Gecko" Fundacji Mozilla, który znosi obecne ograniczenia, z którymi spotykają się deweloperzy tworzący aplikacje na urządzenia mobilne.

Mozilla planuje nawet stworzyć swój odpowiednik Google Play - Marketplace. Umożliwi on stworzenie i dystrybucję aplikacji, które mogą działać na każdym współczesnym urządzeniu i systemie operacyjnym. Jak twierdzi fundacja - po raz pierwszy zniweluje to przepaść pomiędzy aplikacjami webowymi i natywnymi, pozwalając konsumentom korzystającym z urządzeń opierających się na platformie Otwartej Sieci na łatwy dostęp do swoich danych i pobranie ich niezależnie od używanego systemu operacyjnego.

Reklama

Firefox OS na żywo

- Rynek jest bardzo konkurencyjny, a my oferujemy coś całkiem nowego. Oczywiście każdy operator komórkowy ma silne relacje z Apple i Google, a ich zobowiązanie do wyposażania urządzeń w platformy iOS i Android nie zostanie przez nas zmienione. Prawda jest taka, że każdy ceni możliwość wyboru, konkurencję i otwartość w branży. Firmy telekomunikacyjne, działające na rynkach rozwijających się mają specyficzne wymagania w stosunku do smartfonów - potrzebują przystępnych cenowo urządzeń oferujących jak najwyższą jakość - podsumowuje plany Mozilla Brendane Eich, Mozilla CTO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mozilla | Firefox | System operacyjny | Firefox OS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy