Najciekawsze urządzenia Internetu Rzeczy

Internet rzeczy (ang. Internet of Things) to pojęcie nieodzownie idące w parze z Inteligentnym domem. Połączone ze sobą technologie ułatwiające nam codziennie życie i pozwalają zaoszczędzić na rachunkach (np. za prąd). Producenci prześcigają się w wymyślaniu kolejnych rozwiązań. Przyjrzyjmy się najciekawszym naszym zdaniem gadżetom IoT na rynku.

W naszych domach gromadzimy coraz więcej urządzeń podłączonych do internetu. Telewizory wyposażone w Smart TV, inteligentne lodówki, głośniki z asystentami głosowymi, samochody. Wszystko to tworzy jeden wielki ekosystem Internetu Rzeczy, którego zadaniem jest zwiększenie wydajności i komfortu pracy, a także wpływ na zmniejszenie kosztów i wysiłku poprzez automatyzację.

Sprawdziliśmy, które z obecnie dostępnych urządzeń IoT mogą okazać się najlepszym wyborem.

Telewizory Smart TV

To właśnie telewizory jako jedne z pierwszych domowych urządzeń zaczęto nazywać "inteligentnymi". Wyświetlacze wyposażone w różnej maści funkcje Smart TV oferują dużo więcej możliwości niż ich standardowe odpowiedniki w formie tradycyjnych telewizorów. Czym jednak jest Smart TV? Określenie to w dużym skrócie oznacza łączność telewizora z internetem, a przez to dostęp do wielu dodatkowych aplikacji, treści i informacji. Do ich obsługi telewizor korzysta z własnego systemu operacyjnego, na bieżąco aktualizowanego. Dzięki temu samo zarządzanie wspomnianymi dodatkami jest często proste i intuicyjne.

Reklama

Wybrane modele Smart TV mogą też łączyć się z innymi urządzeniami - można np. oglądać zdjęcia z telefonu na ekranie telewizora, wydawać mu polecenia za pomocą asystenta głosowego, a nawet otrzymywać powiadomienia dotyczące np. zakończenia prania. Najczęściej wszystko to można kontrolować za pośrednictwem smartfona, który przejmuje w tym czasie też funkcje pilota.

Smart TV jest obecnie dostępne w większości telewizorów na rynku i często stanowi jedno z najważniejszych kryteriów podczas wyboru tego typu urządzenia.

Więcej niż lodówka

Podobnie jak telewizory, obecnie również lodówki mogą komunikować się z innymi urządzeniami w domu. Za pomocą stosownych aplikacji, możemy za ich pomocą kontrolować pracę odkurzacza, pralki czy nawet dopilnować temperatury w piekarniku. Najczęściej służy do tego wbudowany ekran na którym nie tylko możemy korzystać z Internetu ale także korzystać ze wspomnianych programów łączących nasz inteligentny sprzęt w jeden technologiczny organizm.

To jednak nie wszystko co obecnie oferują inteligentne lodówki. Nierzadko mogą one pomagać nam robić zakupy, segregować przepisy, informować o wymaganych zakupach. Niektóre z nich umożliwiają także podejrzenie zawartości lodówki bez konieczności jej otwierania. Odbywa się to albo przy pomocy wewnętrznych, wbudowanych kamer albo specjalnych paneli z gładkiego szkła, które po dwukrotnym stuknięciu stają się przezroczyste.

Choć "smart" lodówki to urządzenia budzące ogromne zainteresowanie, to jednak wciąż nie ma na nie zbyt dużego popytu. Winna jest przede wszystkim wysoka cena.

Inteligentne pralki

Nowoczesne pralki nie tylko pozwalają usunąć plamy na naszych ubraniach. Obecnie oferowane na rynku urządzenia pomagają oszczędzić energię, prać w niskich temperaturach, a przy tym są ciche i podłączone do sieci domowej.

Dzięki temu możemy np. na ekranie smartfona lub telewizora otrzymywać komunikaty o poszczególnych etapach prania, sterować funkcjami pralki spoza domu, a nawet zdalnie zdiagnozować problemy techniczne.

Inteligentne pralki potrafią też same wybrać odpowiedni tryb pracy do danych ubrań, automatycznie dozować wymagane detergenty, a nawet zapamiętać listę najczęściej wykorzystywanych cykli prania. Niektóre z nich oferuje także dodatkowe drzwiczki umożliwiające dorzucenie odzieży w trakcie już trwającego procesu prania.

Oszczędność prądu

Na liście najciekawszych "smart" urządzeń domowych nie można pominąć inteligentnych gniazdek domowych. To całkiem nowe rozwiązanie pozwala nie tylko zaoszczędzić energię ale także wyposaża nasz dom we wszechstronną inteligencję.

Urządzenia tego typu potrafią wykryć zmniejszony pobór prądu w jednym z gniazd, np. po wyłączeniu telewizora i wyłączy zasilanie w pozostałych gniazdach w pomieszczeniu, aby zaoszczędzić energię. Dzięki zaawansowanej technologii, w którą wyposażone są poszczególne urządzenia linii gniazd, można mierzyć i analizować zużycie energii. Dzięki temu użytkownik może wprowadzić zmiany skutkujące mniejszymi rachunkami za prąd. Tego typu rozwiązania z licznikiem stanowią swoistą "przejściówkę" między kontaktem w ścianie, a dowolnym urządzeniem elektrycznym o mocy do 3300 W. 

Jak wspomniano, zapewniają one  możliwość bieżącego monitoringu zużycia energii elektrycznej, użycie programatora czasowego z funkcją timera oraz dostarcza informacje o tym czy podłączone urządzenie nie pobiera więcej prądu niż powinno

Inteligentne gniazdka potrafią się także komunikować z asystentami głosowymi w naszym domu, a także pozwalają na wygodny podgląd działania na ekranie smartfona.

Autonomiczne sprzątanie

Sprzątanie bez wątpienia nie należy do najprzyjemniejszych czynności. A w okresie świątecznym trudno wymigać się od tego typu obowiązków. W takich wypadkach z pomocą mogą przyjść samojezdne, inteligentne odkurzacze.

Najczęściej przyjmują one formę niewielkich "pojazdów", które dzięki bezprzewodowej łączności mogą samodzielnie poruszać się po wcześniej ustalonych trasach w naszym domu. Poza możliwość zdalnego sterowania za pomocą np. smartfonu, nierzadko są one wyposażone w inteligentne funkcje wykrywania przeszkód i zapamiętywania "mapy" mieszkania. Dzięki obecności czujników, odkurzacz sam wykrywa meble na jego trasie, a następnie zapamięta ich położenie.

Niektóre z dostępnych na rynku modele potrafią także same wykryć niski poziom baterii i zaplanować ładowanie, a nawet komunikować się z właścicielem domu poprzez proste komendy głosowe. Dzięki zamontowanym kamerom, możemy także na bieżąco śledzić trasę przejazdu na naszym telewizorze lub tablecie.  

Warto jednak pamiętać, że pomimo dużej wygody i innowacyjnych rozwiązań, odkurzacze tego typu często ustępują miejsca klasycznym urządzeniom w jakości sprzątania.  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy