Najszybszy komputer w naszym kraju

Mocą 50 bilionów operacji na sekundę będzie dysponował najnowszy polski superkomputer, który już listopadzie stanie w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK).

article cover
materiały prasowe

Urządzenie o nazwie "Galera" będzie oparte na 1400 procesorach czterordzeniowych Intel Xeon Quad-Core co oznacza 5600 rdzeni i maksymalną moc obliczeniową 50 TFLOPS. Będzie to największy superkomputer w Polsce, pierwszy oparty na procesorach czterordzeniowych w Europie i czwarty na liście najszybszych komputerów na naszym kontynencie.

TASK stanowi jednostkę organizacyjną Politechniki Gdańskiej. Zadaniem Centrum jest obsługa środowiska naukowo-badawczego w zakresie dostępu do krajowej i światowej sieci informatycznej, serwisów informacyjnych i baz danych oraz udostępnianie poprzez sieć mocy obliczeniowych serwerów wraz z oprogramowaniem użytkowym.

Dzięki nowemu superkomputerowi "Galera" (350 serwerów 4-procesorowych Actina Solar 410 S2) TASK zwiększy ponad 20-krotnie swoje możliwości mocy obliczeniowej w porównaniu do obecnie działających urządzeń.

"Galera" zostanie w pełni uruchomiona w listopadzie i między innymi będzie wykorzystywana w projektach badawczych nad substancjami mogącymi znaleźć zastosowanie w terapii antynowotworowej oraz badaniach nad aerodynamiką w przemyśle lotniczym.

materiały prasowe

W Centrum Informatycznym TASK obecnie znajdują się dwa komputery dużej mocy obliczeniowej. Pierwszy z nich, "Holk", jest klastrem maszyn SMP połączonych siecią InfiniBand. Składa się w sumie z 288 dwurdzeniowych procesorów Itanium 2. Na każde dwa procesory przypada 16 GB pamięci operacyjnej, co w sumie daje 2304 GB. Całkowita zainstalowana pamięć dyskowa jest równa 5,8 TB. Klaster ten charakteryzuje się teoretyczną mocą obliczeniową wynoszącą 3225 Gflops. Drugim komputerem jest serwer SMP o nazwie "Galeon". Zawiera 128 procesorów Itanium 2 i 512 GB pamięci operacyjnej. Jego teoretyczna moc obliczeniowa jest równa 768 Gflops.

Informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas