Niemiecka policja używa Pegasusa

Według najnowszych doniesień Deutsche Welle niemiecka policja zakupiła oprogramowanie Pegasus, które umożliwia włamanie się do czyjegoś smartfona. Oficjalnie planuje użyć spyware’a, by skuteczniej walczyć z terroryzmem.

Izrael jest zdecydowanie na prowadzeniu w produkcji oprogramowań typu spyware. Dwie najbardziej znane podmioty zajmujące się tym pochodzą właśnie z tego kraju. Paragon Solutions twierdzi, że ich oprogramowanie jest w stanie przełamać zabezpieczenia WhatsAppa i Signala. Z kolei Pegasus firmy NSO Group może z powodzeniem zainfekować nawet iPhone’y. To właśnie z tego oprogramowania szpiegującego korzysta niemiecka policja.

Deutsche Welle donosi, że Wewnętrzny Komitet Bundestagu potwierdził, że w 2019 roku Biuro Federalnej Policji Kryminalnej zakupiło w sekrecie oprogramowanie Pegasus od NSO Group. W związku z tym dołączyli do takich krajów jak Azerbejdżan, Bahrajn, Węgry, Indie, Kazachstan, Meksyk, Maroko, Rwanda, Arabia Saudyjska, Togo i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Reklama

Pegasus jest sprzedawany przez NSO Group od 2018 roku. Oprogramowanie używa technik pozwalających na zdalny dostęp do smartfonów. Wykorzystując Pegasusa można zdobyć informacje o połączeniach, treściach wiadomości i emaili oraz plikach przechowywanych na urządzeniu. Z informacji pozyskanych przez Deutsche Welle wynika, że oprogramowanie jest w użyciu przez niemiecką policję od marca tego roku w celu walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.

Według ekspertów najprostszym sposobem na pokonanie wirusa jest częste resetowanie urządzenia. Oprogramowanie nie radzi sobie i przestaje działać po kilku wyłączeniach smartfona.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pegasus | NSO Group | spyware
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy