Nowa pułapka w Google Play. Można stracić dużo pieniędzy

Jak donosi portal Android Authority, w sklepie Google Play pojawiły się aplikacje i gry, które mogą mieć zakamuflowaną pułapkę, która może narazić ofiary na duże koszty.

Chodzi o ukrycie w interfejsie gry okienka z płatnością i wyświetlenie go wtedy, gdy użytkownik spodziewa się zupełnie czegoś innego. Stwarza to ryzyko przypadkowego potwierdzenia płatności i obciążenia konta, na które jesteśmy zalogowani. 

Pierwszą aplikacją, która posiadała taką pułapkę była gra Pingu Cleans Up. Pod przykrywką stworzenia nowej postaci, interfejs odnosił użytkownika do okienka z płatnością. Dzieci i mało ostrożni użytkownicy mogli automatycznie zatwierdzić ją, a ich konto uszczupliło się po tej operacji o kilka dolarów. 

Reklama

Jak zmniejszyć ryzyko, że kiedykolwiek padniemy ofiarą takiego oszustwa?

-         Sprawdzaj opinie i oceny użytkowników nt. danej aplikacji. Skup się na tych negatywnych - często pochodzą od prawdziwych użytkowników, którzy opisują w nich szkodliwe działanie aplikacji.  

-         Kieruj się zasadą "to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe" - jeśli aplikacja oferuje zdobycie dla Ciebie pół miliona fanów w zamian za jedno kliknięcie - lepiej zrezygnuj z jej instalacji.

-         Pomyśl dwa razy, zanim podasz w aplikacji swoje prywatne dane lub wyrazisz zgodę na włączenie dodatkowych usług, np. SMS Premium.

-         Skorzystaj z jednej z aplikacji zabezpieczających, która ochroni twoje urządzenie przed wirusami czy wyłudzeniem danych.

-         Ustaw dodatkową weryfikację przy każdym zakupie, albo całkowicie odłączyć konto Google od karty płatniczej, jeśli użytkownikiem smartfonu będzie na przykład dziecko. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google Play

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy