Połowa Polaków nie chce Explorera
Już tylko ok. 48,6 proc. Polaków korzysta z przeglądarki Microsoftu - wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego przez Ranking.pl. Polski rynek coraz mocniej chłonie alternatywne przeglądarki. W szczególności dotyczy to Firefoksa, który regularnie od lat zabiera IE coraz większy kawałek tortu.
Według danych Ranking.pl za tydzień 9-15 grudnia, polskich internautów używających Internet Explorera 7 jest 23,5 proc., Internet Explorera 6 - 25 proc., a Internet Explorera 5 - 0,1proc. Daje to ogólny wynik na poziomie 48,7 proc.
Natomiast Firefox swoim zasięgiem objął odpowiednio: Fx3 - 31,2 proc., Fx2 - 10,3 proc. i Fx1 - 0,9 proc. polskiego rynku przeglądarek internetowych. W sumie udział Firefoksa kształtuje się na poziomie 42,4 proc. - to tylko niecałe 7 punktów procentowych mniej od przeglądarki Microsoftu.
Wart odnotowania jest również wynik Opery, która zwiększyła swój udział o 0,3 proc. dochodząc do poziomu 7,3 proc.. Pozostałe przeglądarki ujęte w zestawieniu to Chrome (0,6 proc.) i Safari 3 (0,3 proc.).
Internet Explorer w dół, Firefox w górę
W porównaniu z zeszłym tygodniem (2-8 grudnia) należy zauważyć gwałtowny spadek udziałów Internet Explorera i wzrost Firefoksa. Udziały lidera rankingu spadły o 2,8 proc., natomiast Firefox ogółem zyskał 2,2 proc.. Wzrost zanotowała również Opera zyskując 0,3 proc.. Widać zatem wyraźnie zwiększone zainteresowanie przeglądarkami alternatywnymi.
Należy zauważyć, że pozycja Firefoksa w Polsce od dłuższego czasu regularnie wzmacnia się. Przypomnijmy, że w marcu 2007 roku Firefox pokonał po raz pierwszy psychologiczną barierę 30 proc. udziałów w polskim rynku. Następnie, pod koniec stycznia 2008 roku, Dziennik Internautów informował o wynikach badań przeprowadzonych przez XiTi Monitor. Wynikało z nich, że Fx w Polsce zdobył już przeszło 40 proc. rynku. Warty odnotowania jest fakt, że Polacy byli jedną z najliczniej reprezentowanych nacji podczas "Dnia Pobierania" mającego na celu ustanowienie nowego rekordu Guinessa.
Najszybsza przeglądarka?
W ostatnim teście prędkości przeprowadzonym przez gHack.net przeglądarki Microsoftu wypadły najgorzej w porównaniu z konkurencją. Najlepiej zaprezentowały się Google Chrome (najszybsza obsługa JavaScript) oraz Opera 10 alpha (najwyższa zgodność ze standardami).
Dalszy spadek IE czy ponowny wzrost?
Obecnie sytuacja na rodzimym rynku wygląda bardzo optymistycznie dla twórców alternatywnych przeglądarek. Wkrótce premiery nowych wersji programów do przeglądania zasobów sieci WWW - niebawem swoje odsłony mają mieć Internet Explorer 8, Firefox 3.1 oraz Opera 10. Na rynku obecny jest też nowy gracz - Chrome - prowadzony przez silną firmę jaką niewątpliwie jest Google.
Pamiętajmy też, że wzrost popularności danej przeglądarki wiąże się ze zwiększonym zainteresowaniem cyberprzestępców. Tę tezę zdaje się potwierdzać chociażby Firefox, do którego nieco ponad 2 tygodnie temu w sieci pojawiła się fałszywa wtyczka. W rzeczywistości zainstalowane rozszerzenie miało na celu kopiowanie danych przesyłanych przez użytkownika do ponad 100 internetowych witryn bankowych.