Radio z routera - test

Postanowiłem sprawdzić radio firmy Logik, dzięki któremu można słuchać internetowych stacji radiowych bez konieczności włączania komputera. Jedyne, czego potrzebujemy to router.

Wygląd zewnętrzny

Radio (Logik IR 100) sprawia wrażenie wykonanego solidnie. Plastik dobrej jakości, nie jest podatny na zarysowania. W pudełku nie znajdziemy nic oprócz samego radia, oraz instrukcji w języku angielskim. Ku memu zdziwieniu do radia nie jest dołączony żaden pilot.

Funkcjonalność

Po włączeniu radia rzuca się w oczy miły, niebieski kolor tła ekranu. Przyjemna jest również barwa napisów pojawiających się na wyświetlaczu - czytelna, lecz niekłująca w oczy.

Wyświetlacz pokazuje trzy linie - nazwę artysty, utworu oraz informację na temat stacji

Reklama

Poruszanie się od jednego menu do drugiego, jest bardzo wygodne, a umożliwia nam to duże widoczne już z daleka pokrętło. Jest ono zarazem klawiszem ENTER. Do sterowania głośności służy natomiast mniejsze pokrętło.

Łączenie z siecią

Bardzo szybko i bez najmniejszych problemów połączyłem się z moim routerem. Zamontowana w radiu karta bezprzewodowa korzysta z modułu WiFi 802.11 b/g. W tym miejscu trzeba powiedzieć, że jest ona wydajna, choć kilka razy podczas testowania potrafiła gubić zasięg, lecz wtedy wystarczyło tylko zrestartować radio i wszystko wracało do normy. Router, który obsługuje moje radio znajduje się w innym pokoju, za betonową ścianą. Na szczęście radio zapamiętuje wszystkie hasła dostępu do ostatnio używanej sieci WiFi, więc nie ma problemów z ponownym połączeniem się.

W urządzeniu został zainstalowany system Linux, który jest rozwiązaniem bezawaryjnym. W okresie 3 miesięcy nie zdarzyło się, aby radio się zawiesiło. Ta cecha zasługuje na duży plus.

Odbiór

We wnętrzu niewielkiej obudowy znajdziemy jeden 4 watowy głośnik z otworem z bass-reflex z tyłu. Można mi wierzyć lub nie, ale jakość dźwięku naprawdę robi duże wrażenie, pomimo tych 4 watów i dźwięku mono. Nawet po znaczącym zwiększeniu głośności, z wnętrza nie dobiegają żadne trzaski czy szumy. Z tyłu obudowy znajdziemy natomiast wyjście minijack, dzięki któremu, po podłączeniu do sprzętu audio, możemy w pełni cieszyć się jakością stereo. Na co dzień wykorzystuję połączenie z miniwieżą co daje mi dobrą jakość.

Jakość

Do celów tego testu dokonałem nawet próby podłączenia radia do wysokiej klasy sprzętu audio z kolumnami floorstanding. Jakość odbioru radiowego wcale nie odbiegała od dobrej klasy tunera. Był to dla mnie szok, że można słuchać radia z całego niemal świata w tak dobrej jakości. Przy takim jednak podłączeniu można było usłyszeć różnice w jakości nadawania poszczególnych stacji.

Technologia

Logik Ir 100 korzysta z bazy stacji radiowych www.Reciva.com . Dzięki nowym możliwościom technologicznym oraz dużej liczbie dostępnych internetowych stacji radiowych (ponad 16000) w urządzeniu można zaprogramować swoje ulubione stacje. Dotarcie do stacji, które ostatnio słuchaliśmy jest bardzo szybkie i wygodne. Przy wyszukiwaniu nowych rozgłośni pomoże nam system filtracji, który może na przykład pominąć stacje nadające muzykę niespełniającą naszych gustów.

Mamy do dyspozycji ponad 16.000 stacji radiowych, z 284 krajów, oraz 67 gatunków muzycznych. Możemy także po uprzednim zalogowaniu na stronie Reciva stworzyć własną listę ulubionych stacji radiowych.

Ulubiona kolekcja muzyki

Radio to daje też możliwość słuchania własnej kolekcji muzyki z komputera w radiu.

Urządzenie obsługuje prawie wszystkie najbardziej znane na dzień dzisiejszy formaty: OGG, MP3, Real Audio, Windows Media Audio, AAC, AAC+, AIFF, WAV i FLAC

Dla kogo przeznaczona jest to urządzenie?

Przede wszystkim dla miłośników Eteru. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą posłuchać ulubionej stacji radiowej, z każdego nawet najbardziej odległego zakątka świata.

Wcale do tego nie potrzebują włączać komputera i tracić czas na szukanie po stronach internetowych. To radio zrobi to za nich.

Zastosowanie dla firm

Logik IR 100 można też używać w firmie do rozpowszechniania różnego typu informacji np. giełdowych, bankowych, czy nadawania własnego kanału radiowego. W tym celu należy wykorzystać komputer firmie, jako serwer nadawczy.

Podsumowanie

Dobra jakość wykonania i oraz wydostający się z głośnika dobry dźwięk z pewnością są mocnymi atutami tego urządzenia. Dużym plusem jest też możliwość podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku, dzięki czemu Logik IR 100 staje się jeszcze bardziej funkcjonalny i zyskuje szereg nowych zastosowań. W tej konfiguracji, jakość dźwięku jest naprawę szokująca. Jestem przekonany, że radio Logik Ir jest urządzeniem, które w przyszłości zastąpi nam tradycyjny odbiornik radiowy, o ile oczywiście będzie dostępne w Polsce.

W tym miejscu muszę powiedzieć o jednym według mnie minusie. Radio nawet niesłuchane jest włączone do sieci, co powoduje lekkie, aczkolwiek stałe nagrzanie górnej ścianki. Nie wiem jaki to będzie miało wpływ na żywotność radia. Na razie jest to jednak ulubione miejsce dla mojego malutkiego kotka.

Cena, dostępność

Radio niestety nie jest do kupienia w realnym sklepie w Polsce. Można je zdobyć, tylko w sklepie internetowym zarejestrowanym w U.K. Przesyłka jest bezproblemowa a cena po przeliczeniu na złotówki wynosi około 200 zł. Uważam, że biorąc pod uwagę wszystkie zalety urządzenia cena nie jest wygórowana, a w porównaniu do konkurencji na rynku można śmiało powiedzieć, że radio jest tanie.

PLUSY

- Solidne wykonanie,

- Dobra jakość dźwięku, a po podłączeniu do sprzętu audio nawet bardzo dobra

- Dobra antena Wi-Fi

- Niska cena

MINUSY

- Brak złącza USB,

- Brak polskiego menu,

- Brak zasilania akumulatorowego,

- Słaba wentylacja

Mikołaj Radziwonowicz

Źródło informacji

Komputer w Firmie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama