Robot sterujący człowiekiem

Jak widać robotyka wchodzi na zupełnie nowy poziom. W momencie, kiedy człowiek opanował sterowanie maszynami do perfekcji, czas na przekazanie pałeczki. Teraz przyszła kolej na roboty!

Nowa technologia jest rozwijana w ramach Project Assist. Jego nadrzędnym celem jest stworzenie robotów pomagających osobom cierpiącym na całkowity paraliż kończyn. Słowem, badania mogą w przyszłości dać nadzieję wielu osobom, które w wyniku wypadku zostały przykute do łóżka. Tylko dlaczego myśl o robotach kontrolujących ciało człowieka przywodzi na myśl czarne scenariusze?

Jak na razie przeprowadzono kilka udanych eksperymentów (jeden z nich możecie zobaczyć na powyższym filmiku). Pięciu ochotników mogło poczuć, jak to jest oddać się pod władzę robota. Do ich przedramion przymocowano cztery elektrody, które za pomocą impulsów elektrycznych wywoływały skurcze mięśni. Zadaniem było wrzucenie piłki do kosza trzymanego przez robota.

Robot, który kopie człowieka prądem tylko po to, żeby wrzucić piłkę do kosza? Brzmi nieodrzeczenie, ale miejmy nadzieję, że badania przyniosą wymierne efekty, a mariaż medycyny z robotyką zaowocuje przełomem w leczeniu uszkodzeń układu nerwowego.

Reklama

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: robotyka | Robot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy