Sensor za pięć centów wykryje COVID-19 w 10 minut

Nowy sensor stworzony przez inżynierów jest w stanie wykryć COVID-19 w przeciągu 10 minut. Cała konstrukcja kosztuje nie więcej niż 5 centów.

Nowe urządzenie opracowane w Caltech zostało oznaczone jako SARS-CoV-2 RapidPlex i jest niczym innym, jak domowym zestawem z czujnikiem oraz modułem Bluetooth. Cała konstrukcja wykorzystuje rozmaz z krwi użytkownika i określa czy dawca próbki ma lub miał COVID-19 w przeciągu zaledwie 10 minut. W pewnym sensie całe urządzenie jest niczym innym, jak skrzyżowaniem domowego testu na glukozę lub testu ciążowego. Cała konstrukcja może być używana wielokrotnie, przez co nie staje się zbyt szybko elektro-śmieciem.

Kiedy czujnik wypełniony grafenem trafi na materiał w postaci krwi lub śliny, małe pory na jego powierzchni zatrzaskują się i wyłapują cząsteczki wirusa SARS-CoV-2. Po wstępnym rozmazaniu użytkownicy musza wykonać drobną obróbkę biochemiczną. Wystarczy dodać kroplę roztworu minutę po dodaniu próbki, odczekać kolejną minutę, a następnie dodać kolejną kroplę.

Reklama

Zanim opisywany czujnik trafi jednak na rynek, po pandemii może już nie być śladu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy