Sprzątanie i znajomi chronią przed demencją. Przebadano pół miliona ludzi

Wiele czynników zwiększa ryzyko demencji. Tym razem naukowcy sprawdzili, co takie ryzyko zmniejsza. To duże badanie, które objęło ponad pół miliona mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Ruch - nie tylko ćwiczenia, ale i prace domowe - oraz kontakty społeczne zmniejszają ryzyko demencji, wynika z badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii na ponad 500 tysiącach osób.

Badanych pytano, jak często wchodzą po schodach, chodzą pieszo, wykonują prace domowe i uprawiają sport. Inny zestaw pytań dotyczył wykształcenia, kontaktów z rodziną i znajomymi, chodzenia do pubów (są częścią życia towarzyskiego Brytyjczyków) i rozmów telefonicznych. Pytano też o sposoby spędzania wolnego czasu, czyli uczestnictwo w zajęciach grupowych, oglądanie telewizji i granie w komputerowe gry.

Reklama

Pytano też o to, czy ktoś z członków rodziny choruje (lub chorował) na demencję, żeby określić ryzyko genetyczne u badanych. Uczestnicy wypełniali  ankiety przez jedenaście lat - tyle trwało badanie.

Prace domowe i kontakty z ludźmi chronią przed demencją

Demencję stwierdzono po tym czasie u 5185 osób, czyli u około jednego na stu badanych. Ich odpowiedzi poddano analizie. Wynika z niej, że aktywność fizyczna, umysłowa i kontakty społeczne zmniejszają ryzyko rozwoju demencji.

Ćwiczenia fizyczne zmniejszają takie ryzyko o ponad jedną trzecią (35 proc.), wykonywanie prac domowych o jedną piątą (21 proc.), zaś kontakty rodzinne i towarzyskie o niemal jedną szóstą (15 proc.) - w porównaniu do osób najmniej aktywnych pod danym względem.

Wśród osób często ćwiczących przypadków demencji było 0,45 na tysiąc osób rocznie, wśród ćwiczących rzadko lub wcale - 1,59. Wśród wykonujących prace domowe przypadków było 0,86 (znów na tysiąc osób rocznie), w grupie wykonujących je rzadko lub wcale 1,02. Odpowiednie liczby wśród osób o częstych kontaktach rodzinnych i towarzyskich wyniosły 0,62, a utrzymujących sporadyczne kontakty raz na kilka miesięcy - 0,8.

Pamięć zawodzi nas nawet za młodu. I to jak!

“Nasze badania dowodzą, że dzięki większej aktywności fizycznej i umysłowej ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji", mówi autorka pracy opublikowanej w "Naurology" dr. n. med. Huan Song. Dodaje, że aktywność fizyczna i umysłowa poprawiła zdrowie wszystkich badanych, niezależnie od tego, czy w rodzinie występowały przypadki demencji.

Ograniczeniem badania jest to, że opierało się na deklaracjach uczestników. Ludzka pamięć (niezależnie od wieku i chorób) jest zawodna. Z innych badań opublikowanych w ubiegłym roku w "Psychological Science" wynika, że nawet jedna trzecia naszych wspomnień bywa nieprawdziwa.

Badacze z Uniwersytetu w Melbourne przez miesiąc zbierali dane przez smartfony. Rejestrowały dokładną lokalizację badanych, a co dziesięć minut nagrywały dźwięki otoczenia. Po miesiącu badanych pytano o miejsca, w których byli oraz datę i godzinę. Okazało się, że aż 36 proc. wspomnień nie odpowiadało danym z telefonów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: demencja | pamięć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy