Superkomputer w UKSW wesprze naukę i gospodarkę

W Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW uruchomiony został superkomputer Cato, przeznaczony do realizowania obliczeń wysokiej wydajności, rozszerzonych o zadania sztucznej inteligencji i wysokowydajnej analizy danych.

Superkomputer w UKSW
Superkomputer w UKSW materiały prasowe

Maszyna umożliwia realizację zagadnień modelowania i symulacji zjawisk i procesów, w oparciu o duże zbiory danych. Technologia, która tworzy szkielet jednego z najszybszych superkomputerów na świecie Summit, wyposażonego w procesory IBM POWER9, dostępna jest w laboratoriach CNT. Stanowi on część infrastruktury badawczej finansowanej w ramach projektu Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW ze środków UE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Zadaniem ośrodka jest otwarcie uczelni na nowe kierunki badań oraz rozwijanie współpracy z biznesem, szczególnie z wykorzystaniem wielkoskalowego przetwarzania danych oraz zdobyczy sztucznej inteligencji.

Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję i sieci neuronowe pozwalają na rozwiązywanie problemów, które do tej pory wymagały wielu godzin pracy specjalistów o wieloletnim doświadczeniu. Dzięki uczeniu maszynowemu i sztucznej inteligencji komputery są w stanie wykonać te same zadania znacznie szybciej, a często skuteczniej.

Inspirowane biologicznymi strukturami występującymi w mózgu, sztuczne sieci neuronowe znajdują zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie. Z powodzeniem stosowane są w zagadnieniach optymalizacji czy prognozowania, ale też m.in. w medycynie, finansach. Klaster obliczeniowy przyspieszy prace naszych naukowców i otworzy nowe możliwości wykorzystania wysokiej mocy obliczeniowej w praktyce - od modelowania matematycznego przez diagnostykę obrazową po szukanie innowacji dla przemysłu.

Uruchomiony klaster obliczeniowy jest w pełni akcelerowany układami GPU. Wykorzystujemy najnowocześniejsze architektury sprzętowe, które w połączeniu z oprogramowaniem tworzą efektywne środowisko pracy. Naturalnymi obszarami, w których możemy wykorzystać system Cato to usprawnienie diagnostyki obrazowej, efektywne procesowanie danych geoprzestrzennych, zwiększenie poziomu wykrywalności chorób, optymalizacja procesów o różnej naturze.

- Wierzymy, że uruchomienie nowej jednostki badawczej w ramach UKSW to zdecydowany i pożądany krok w przyszłość. Nasza uczelnia ma tradycyjnie profil społeczny i humanistyczny, jednak chcemy otworzyć się na nowe kierunki badań i rozwoju dzięki sztucznej inteligencji. To właśnie jest przełomowy moment w skali całej uczelni - podsumowuje profesor Niezgódka.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas