Szpiegowskie porachunki
Sekretne wojny pomiędzy agencjami wywiadowczymi największych światowych mocarstw stały się tematem niezliczonej liczby hollywoodzkich produkcji i powieści sensacyjnych. Trudno się zresztą temu dziwić. Widzowie i czytelnicy kochają intrygi szpiegowskie oraz super-bohaterów pokroju Jamesa Bonda czy Jasona Bourne’a. Jak ma się jednak filmowa czy literacka fikcja do rzeczywistości?
Czy przypadkiem scenarzyści z "Fabryki snów" oraz autorzy bestsellerów nie za bardzo puszczają wodze fantazji? Teraz, dzięki programowi dokumentalnemu "Szpiegowskie porachunki" na kanale Discovery World, każdy sam będzie mógł odpowiedzieć sobie na powyższe pytania.
Pranie mózgu
W ośmioodcinkowej serii zostaną przybliżone najciekawsze i najważniejsze epizody z dziejów rywalizacji rosyjskich wojskowych i cywilnych agencji wywiadu oraz kontrwywiadu z ich odpowiednikami z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Japonii. Szczegóły wielu z omówionych operacji przez dziesiątki lat owiane były tajemnicą. Tajne służby za wszelką cenę starają się bowiem ukrywać przed osobami postronnymi prawdę o mechanizmach swojego funkcjonowania oraz chronić źródła informacji.
Pierwsze trzy odcinki programu skupią się na potyczkach pomiędzy rosyjskimi i brytyjskimi agencjami wywiadowczymi. Poznamy m.in. historię Gordona Lonsdale’a (a właściwie Konona Mołodyja) oraz George’a Blake’a. Ten pierwszy, weteran Armii Czerwonej z II wojny światowej, w 1954 roku został wysłany przez swoich mocodawców z KGB do Londynu, gdzie pod przykrywką handlowca sprzedającego automaty do gier zbierał tajne informacje.
Z kolei bogobojny Blake był oficerem MI6, który podczas wojny koreańskiej dostał się do północno-koreańskiej niewoli, gdzie został poddany praniu mózgu, a następnie zwerbowany przez KGB. Kres szpiegowskiej działalności Mołodyja i Blake’a na rzecz ZSRR nastąpił w 1961 roku za sprawą informacji przekazanych Amerykanom i Brytyjczykom przez kontrowersyjnego oficera polskiego wywiadu - Michała Goleniewskiego.
Bezpardonowa walka
Historycy i znawcy tajnych służb wezmą także pod lupę zawiłe relacje między Niemcami a Związkiem Radzieckim. W XX wieku zmieniały się one od kooperacji do całkowitej wrogości. Na przykład w trakcie I wojny światowej kierowany przez płk. Waltera Nicolaia niemiecki wojskowy wywiad, zorganizował powrót Lenina ze Szwajcarii do Rosji i pomógł bolszewikom w wywołaniu rewolucji.
Potem nastąpił wieloletni okres w miarę przyjaznej współpracy pomiędzy oboma państwami. Wraz z dojściem Hitlera do władzy w 1933 roku radzieckie i nazistowskie służby rozpoczęły między sobą bezpardonową walkę, której celem było pognębienie przeciwnika.
Czy kolejne czystki w dowództwie Armii Czerwonej były wynikiem skomplikowanej gry operacyjnej, jaką prowadził kierowany przez Waltera Schellenberga kontrwywiad SS i do której wciągnięto prezydenta Czechosłowacji Edwarda Benesza? Jak doszło do rozpracowania przez Gestapo tzw. Czerwonej Orkiestry - sowieckiej siatki szpiegowskiej działającej w okupowanej Europie Zachodniej? To tylko niektóre z wielu intrygujących pytań, które doczekają się odpowiedzi w programie.
Ostrzeżenia Polaków
Cykl zamyka analiza i omówienie rosyjsko-japońskich relacji pod koniec XIX stulecia i w pierwszych trzech dekadach XX wieku. Widzowie poznają m.in. fascynującą historię Yasumasy Fukushimy. Ten oficer wojskowego wywiadu, potomek znanej rodziny samurajskiej, w lutym 1892 roku rozpoczął samotną podróż z Berlina do Władywostoku.
Po drodze, której przebycie zajęło mu ponad rok i kosztowało życie aż siedmiu koni, zbierał informacje o warunkach geograficznych, potencjale militarnym i gospodarczym carskiej Rosji. Dzięki tej analizie Japończycy wiedzieli, że nie była ona gotowa do wojny, co skłoniło ich do rozpoczęcia ekspansji na Dalekim Wschodzie.
Sam Fukushima stał się bohaterem narodowym i przez kolejne 30 lat odgrywał decydującą rolę w potyczkach szpiegowskich toczonych w Azji pomiędzy dwoma wrogimi sobie potęgami. W programie również o grze dezinformacyjnej, jaką w latach 20. XX wieku przy pomocy podwójnego agenta prowadziło przeciwko Japończykom sowieckie OGPU, a o której ostrzegał ich polski wywiad. Bezskutecznie.
Podwójni agenci, skomplikowane spiski, trzymające w napięciu historie z dziejów szpiegowskiej rywalizacji pomiędzy największymi agencjami wywiadowczymi świata. Wszystko to znajdziemy w programie dokumentalnym "Szpiegowskie porachunki" na kanale Discovery World. Emisja w każdy czwartek o godzinie 21.30.