Tajemnica ”lewitującego tankowca” rozwiązana

Zagadkowe zdjęcie wykonane u wybrzeży Kornwalii wzbudziło ogromne zainteresowanie w internecie. Jak się okazuje – jest ono wynikiem wyjątkowej iluzji optycznej.

Na oficjalnym Instagramie sieci telewizyjnej BBC News pojawiło się tajemnicze zdjęcie wykonane przez niejakiego Davida Morrisa. Ukazywało ono dosłownie lewitujący statek sporych rozmiarów. Jednostka, prawdopodobnie tankowiec, sprawiała wrażenie unoszonej ponad taflą wody. 

Zjawisko wywołało spore poruszenie w internecie. Nawet sam autor fotografii stwierdził, że był prawdziwie "oszołomiony" po jego zobaczeniu.  

Na szczęście nie trzeba było długo czekać na wyjaśnienie zagadki. Meteorolog z BBC, David Braine, uspokoił, że nie jest to działanie sił paranormalnych, a stosunkowo rzadka iluzja optyczna spowodowana zjawiskiem inwersji termicznej.

Reklama

Wspomniane zjawisko zwane "mirażem doskonałym" pojawia się w sytuacji, kiedy powietrze znajdujące się bliżej powierzchni ziemi jest zimniejsze niż to wyżej. Odwrotność ta, połączona z wysoką wilgocią i kondensacją, ma wpływ na odległość widzenia, ponieważ sprzyja zatrzymywaniu zanieczyszczeń powietrza przy powierzchni ziemi. Umożliwia to dalekie obserwacje, niekiedy pozwalając zobaczyć obiekty znajdujące się poza widoczną linią horyzontu. Tak zadziwiające efekty wizualne były opisywane już wiele lat tam temu przez żeglarzy, a dziś stanowią prawdziwą gratkę dla fotografów na całym świecie.

Choć iluzje tego rodzaju zachodzą z reguły w rejonach arktycznych, można je wypatrzyć także w innych częściach świata. Najczęściej pojawiają się w górach lub zimową porą na wybrzeżach - tak jak to miało miejsce w Kornwalii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Twitter | statek | iluzja optyczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy