Twoja playlista stworzy się sama

Microsoft jest o krok od wyprodukowania nowej technologii dla odtwarzaczy MP3. Będzie ona sama tworzyć playlistę zgodną z upodobaniami użytkownika.

Jak pisze "Forbes", nowa technologia potrafi generować playlistę złożoną z różnych typów utworów opartą na wzorcach użytkowych, bez interwencji ze strony użytkownika. Więc gdy np. jesteś fanem muzyki funk z lat 70., twój odtwarzacz MP3 stworzy w twoim imieniu listę złożoną z muzyki tego rodzaju.

Wniosek patentowy został wypełniony przez Microsoft w maju 2002. W tym tygodniu podjęto dyskusję na temat możliwych podobieństw w technologii opracowywanej przez Microsoft a tej, o patent na którą ubiegała się firma Apple Computer kilka miesięcy później. Sugeruje się, że niektóre składniki interfejsu iPoda Apple'a mogą być kopią z patentu Microsoftu. Jeśli to prawda, Apple może zostać zmuszony do wypłaty milionowych odszkodowań.

Reklama

Aplikacje nie muszą być nawet idealnie podobne. "Mówi się, że patenty pokrywają się, ale nie jestem pewny, w jakim stopniu" - relacjonuje David Kaefer z Microsoftu. Sprawa wyszła na jaw ostatnio, gdy patent Apple'a został zarejestrowany w amerykańskim urzędzie patentowym. Kaefer powiedział, że nie czytał patentu Apple'a, który z kolei wydał oświadczenie, że będzie kontynuował dostarczać kwestionowanej aplikacji, tak jak i innych innowacji iPoda.

Patent Micfosoftu przechodzi teraz przez kolejne etapy akceptacji i oczekuje się, że zostanie zaaprobowany do końca roku. Rzecznik prasowy nie był w stanie powiedzieć, czy jakieś jego elementy są już używane w produktach firmy. Przypuszczalnie mogłyby być powiązane z odtwarzaniem muzyki, słowa mówionego czy plików wideo, z których korzysta Windows Media Player.

Zakładając że technologia się urzeczywistni, będzie to wielki krok naprzód w automatycznej organizacji plików. Według podsumowania, jakie wydał Microsoft, wynalazek "ułatwi organizację i dostęp do plików przez identyfikację plików podobnych do wymaganych. (...)W konsekwencji, użytkownik nie musi szukać ręcznie w całym zbiorze plików i wybierać tych, które odpowiadają jego obecnemu nastrojowi albo pragnieniom w celu wygenerowania playlisty".

To brzmi świetnie - na papierze. Jeśli nowa technologia będzie działać tak, jak to przedstawia Microsoft, będzie to prawdziwy przełom.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mp3 | patent | technologia | Apple | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama