Reklama

Wirusy na portalach społecznościowych. Jak się ich ustrzec?

Media społecznościowe zadomowiły się w naszym życiu na dobre i większość z nas posiada konta na przynajmniej jednym z nich. Niestety, nie są one tylko miejscem, na którym możemy pooglądać zdjęcia znajomych czy porozmawiać. Czyha na nich wiele niebezpieczeństw, a cyberprzestępcy wymyślają są coraz bardziej zaskakujące metody, aby wykraść nasze dane bądź uszkodzić nasz komputer.

W Polsce aż 280 tys. komputerów zostaje zainfekowanych każdego dnia! Co gorsze, również nasze urządzenia mobilne padają coraz częściej ofiarą hakerów. Konkursy, w których praktycznie każdy wygrywa, podchwytliwe nagłówki fałszywych wiadomości – to wszystko ma sprawić, że damy złapać się w pułapkę i będziemy wykorzystani przez twórców wirusów. Na każdym kroku musimy być czujni, ponieważ nawet wpisy naszych znajomych mogą być zawirusowane. 

„Pierwszy raz w życiu udało mi się wygrać. Ten smartfon jest w końcu mój!” – fałszywe konkursy mającą nas zwabić do kliknięcia w link na Facebooku i podobnych portalach. Niestety, naiwność ludzka i chęć zdobycia atrakcyjnego sprzętu sprawia, że klikamy bezmyślnie, co może zaowocować strasznymi skutkami – skasowaniem naszych danych z komputera, zawirusowaniem plików oraz konta na portalu społecznościowym.

Reklama

„Słynny YouTuber nie żyje”. Pierwsza myśl? Co? Jak to? Muszę o tym przeczytać i… znów dajemy się złapać wchodząc na stronę, która tylko czeka aby zawirusować nasz komputer. Co gorsza, właśnie takie fałszywe aktualności jak i informacje o konkursach mogą pozbawić nas gotówki. Większość z nich prosi o podanie swojego numeru telefonu na który przyjdzie SMS z hasłem. Wpisujemy je nie patrząc na regulamin, który informuje, że będziemy od teraz otrzymywać płatne wiadomości. Tak! Zapłacimy za przychodzące SMS-y i to nie mało. 

Jak się uchronić przed niebezpieczeństwem? Nie klikajmy w potencjalnie niebezpieczne linki, nie łudźmy się łatwą wygraną i z rezerwą czytajmy sensacyjne nagłówki aktualności. Niestety, jesteśmy tylko ludźmi i mogą zdarzyć się nam pomyłki, dlatego warto też zainteresować się zakupem specjalnego oprogramowania antywirusowego. Pamiętajmy, że zło czyha na nas nie tylko na ulicy. Internet czyli nieograniczone źródło informacji posiada swoje ciemne strony. Warto wiedzieć o zagrożeniach jakie możemy spotkać przeglądając strony internetowe. Podstawą jest wiedza dlatego pomyślmy dwa razy, zanim klikniemy w jakiś link. Używajmy skutecznego antywirusa oraz zawsze unikalnych haseł. 


INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: portale społecznościowe | cyberbezpieczeństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy