Xperia Play - sprawdzamy "PlayStation Phone"

Sony Ericsson wreszcie, w pełni oficjalnie, zaprezentował światu Xperia Play, czyli długo wyczekiwany "PlayStation Phone". Mieliśmy go szansę sprawdzić. Jakie są nasze wrażenia?

- Dziś, w Sony Ericsson, przeżywamy moment wielkiej dumy, ponieważ wprowadzamy na rynek produkt prawdziwie rewolucyjny. Telefon Xperia Play, będący doskonałą realizacją naszej wizji łączącej komunikację i rozrywkę, na zawsze zmieni sposób myślenia ludzi o smartfonach i grach mobilnych - powiedział Rikko Sagaguchi, Executive Vice President i Chief Creation Officer w Sony Ericsson, komentując premierę Xperia Play. Smartfon ten oparty na systemie Android posiada aparat fotograficzny o rozdzielczości 5 megapikseli, ekran wielo-dotykowy o przekątnej 4 cale oraz dostęp do PlayStation Suite. Ale przede wszystkim - można na nim grać. I to jak.

Raport Specjalny INTERIA.PL z targów MWC 2011 w Barcelonie - najnowsze komórki i nie tylko

Xperia Play posiada wysuwany panel, który odsłania cyfrowy "D pad", dwa analogowe panele dotykowe, dwa przyciski znajdujące się na górnej krawędzi telefonu oraz cztery ikony PlayStation: kółko, krzyżyk, kwadrat i trójkąt. Ktokolwiek grał na PlayStation (PSone) oraz na późniejszych wersjach konsoli - ten zna to rozwiązanie. Różnica polega na tym, że zamiast gałek analogowych otrzymujemy panele dotykowe. Sprzęt korzysta z procesora Snapdragon 1 Ghz CPU firmy Qualcomm oraz ma wbudowany procesor graficzny Adreno GPU.

Reklama

Model Xperia Play będzie działał na oprogramowaniu Gingerbread (wersja 2.3) najnowszej wersji platformy Google Android. Będzie to pierwsze urządzenie, które otrzyma Certyfikat PlayStation. Oznacza to, że telefon ten będzie miał dostęp do zawartości gier firmowanych przez PlayStation i udostępnianych za pośrednictwem inicjatywy PlayStation Suite, aktualnie będącej w przygotowaniu przez Sony Ericsson Entertainment. Będzie ona uruchomiona później w tym roku kalendarzowym.

Jakie były nasze wrażenia

Po pierwsze, telefon jest dość lekki (175 g), zatem nie będzie problemów. D-Pad oraz przyciski działają bardzo sprawnie i generalnie widać, że do konstrukcji tego urządzenia włożono wiele pracy. Zatem ze sprzętowego punktu widzenia, na razie trudno zarzucić coś Xperii Play (no, może poza czasem gry - ponad 5 godzin, jak twierdzi producent). Niestety, mogliśmy przetestować jedynie jedną grę z biblioteki PlayStation - "Crash Bandicoot". Ta mająca 15 lat gra nie straciła wiele ze swojego uroku, ale to nadal jest to gra, która... no właśnie, ma 15 lat. Zatem, pomimo podbitej rozdzielczości i pracy w 60 klatkach na sekundę, gra odrobinę trąca myszką. Dodatkowo nie mieliśmy szansy przetestować platformy PlayStation Suite. Pozostałe pokazane gry były znane z innych platform mobilnych i tak naprawdę nie zaskoczyły absolutnie niczym. Owszem, dzięki joypadowi w Xperia Play sterowanie nie sprawia problemu, ale spodziewaliśmy się większej liczby premier. I przede wszystkim ciekawszych gier. Trzeba poczekać zatem na start tego urządzenia.

Jeszcze o grach

Sony Ericsson został partnerem kluczowych wydawców gier, aby zaoferować swoim użytkownikom pełen życia ekosystem gier przy wprowadzeniu produktu na rynek, a także w dalszym okresie, przekazując do dyspozycji wiele nowych i najbardziej popularnych tytułów, dostępnych poprzez Android Marketplace. Najważniejsze oferowane tytuły gier dla telefonu Xperia Play obejmują "Need for Speed" firmy EA, "Sims 3" oraz pierwszą na świecie wersję multiplayer "FIFA 10" dla telefonu komórkowego. Firma GLU Mobile/Activision dostarczy grę "Guitar Hero", a Gameloft - "Assassin's Creed" i "Splinter Cell". Sony Ericsson jest także partnerem Unity Technologies i korzysta z jej nagrodzonej platformy programistycznej, aby zapewnić stały dopływ gier 3D.

Model Sony Ericsson Xperia Play będzie dostępny na wybranych rynkach od marca 2011. Ceny jeszcze nie znamy.

Krótka specyfikacja:

- GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz), HSPA/WCDMA (900/2100 MHz),

- procesor Qualcomm 1GHz,

- 4-calowy ekran o rozdzielczości FWVGA,

- 512 MB pamięci RAM,

- aparat 5 Mpix z autofokusem i diodową lampą błyskową,

- Android 2.3 (Gingerbread),

- Wi-Fi 802.11 n/b/g,

- A-GPS,

- Bluetooth 2.1,

- port HDMI.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android | Sony Ericsson | PlayStation Vita | Xperia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy