Jak zresetować laptopa? Przyciski na klawiaturze, które każdy musi znać

Jak zresetować laptopa? Zdarza się nie raz, że nasz system operacyjny płata figle. Dobrym rozwiązaniem jest spowodowanie ponownego wczytania danych. Sprawdźmy, w jaki sposób można zresetować sprzęt i jakie przyciski na klawiaturze mogą być do tego przydatne.

Komputer oraz laptop są tylko maszynami. Jak każda maszyna, mają prawo się zepsuć, bądź zaciąć w trakcie odczytywania danych. Przy pojawiających się błędach możemy mu pomóc, wymuszając wyłączanie uruchomionych procesów. Oto przykłady, jak zresetować laptop i komputer na kilka sposobów.

Co to jest reset komputera?

Restart wielokrotnie używany jest naprzemiennie z pojęciem reset. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od naszego urządzenia. Możemy uruchomić go ponownie z poziomu komendy systemowej

Reklama

Istnieje również opcja wymuszenia na nim ponownego uruchomienia z poziomu klawiatury. Reset oznacza także przywrócenie ustawień fabrycznych.

Czy reset komputera jest szkodliwy?

Szkodliwość resetu komputera zależy od sposobu, w jaki go dokonujemy. Ponowne uruchomienie sprzętu z poziomu oprogramowania zazwyczaj nie powoduje większych szkód. Przed wyłączeniem urządzenie zapisuje wszystkie ustawienia i stopniowo zamyka procesy, które były aktywne w tle.

Możemy zacząć się martwić w przypadku ręcznego wyłączenia komputera. Powoduje nagłe odłączenie zasilania na dysku, który nie skończył swojej pracy. W momencie zapisywania danych i ich zatrzymania, struktura logiczna zostaje uszkodzona. Skutkiem jest utrata danych i powstawanie tak zwanych "bad sektorów". W najgorszym wypadku taki ruch może prowadzić do uszkodzenia całej partycji oraz problemów z ponownym uruchomieniem sprzętu.

Przy nagłym odłączaniu urządzenia od zasilania, możemy doprowadzić do logicznego oraz mechanicznego uszkodzenia dysku. Jeśli dysk został uszkodzony logicznie, możemy nadpisać zniszczone dane nowymi plikami. Przy uszkodzeniu mechanicznym (fizycznym) część sektorów nie jest możliwa do naprawienia. Powinniśmy wtedy zastanowić się nad wymianą całego dysku.

Jak zresetować komputer z systemem Windows?

Przywrócenie ustawień fabrycznych w komputerze z systemem Windows możliwe jest do realizacji przez wciśnięcie przycisku Windows i następnie wpisanie komendy "Command Prompt". Następnie w ekranie komend wprowadzamy kod "systemreset --factoryreset". W wyświetlonych opcjach otrzymujemy wybór, czy system powinien zostawić zapisane przez nas dane. Potwierdzamy proces przyciskiem na ekranie i czekamy na jego zakończenie.

Jak zresetować laptop MacBook?

W przypadku laptopa MacBook reset do ustawień fabrycznych jest nieco bardziej skomplikowany. Konieczne jest zlecenie w systemie ponownego uruchomienia sprzętu. Następnie musimy przytrzymać klawisz Command oraz R. Na ekranie wyświetli się logo Apple oraz rozwiną opcje, z których wybieramy przywrócenie ustawień fabrycznych.

Jak zresetować laptopa przyciskami klawiatury?

Zdarza się, że myszka odmawia nam posłuszeństwa. Nie jesteśmy wtedy w stanie najechać kursorem na ikonkę systemu celem zlecenia ponownego uruchomienia. Ratują nas w takiej sytuacji skróty klawiszowe

Dla systemu Windows istnieją różne kombinacje klawiszy pozwalające wymusić ponowne uruchomienie systemu. Pierwszym z nich jest wciśnięcie przycisku Windows, a następnie za pomocą przycisku TAB i strzałkami kierujemy się do ikony wyłączania systemu. Tak samo możemy dostać się do tej opcji po wciśnięciu jednocześnie CTRL+ALT+Del, sterując ponownie za pomocą TAB i strzałek.

Istnieje dodatkowa opcja, polegająca na jednoczesnym przytrzymaniu klawiszy ALT+F4. Pozwala na zamknięcie otwartego w danym momencie okienka. Co natomiast z restartem laptopa? Po zamknięciu wszystkich kart pojawi się okno dialogowe, w którym widnie możliwość ponownego uruchomienia urządzenia.

W MacBookach również możemy doprowadzić do resetu za pomocą klawiatury. Wystarczy wcisnąć CTRL+Shift+Przycisk zasilania, albo CTRL+Shift+Media Eject. Obie kombinacje spowodują wyświetlenie okna z dostępem do resetu. Jeśli chcemy wymusić ponowne uruchomienie bez zapisu procesów w tle, możemy wykorzystać przyciski CTRL+Command+Przycisk zasilania. Wymuszenie resetu sprzętu bez wyboru opcji możliwe jest natomiast przez wciśnięcie CTRL+Command+Media Eject.

Co to jest twardy reset?

Twardy reset jest pojęciem rozumianym dwojako. Wszystko wynika z powodu tłumaczeń nazw niektórych procesów, jak również komend. Jako twardy reset możemy uznać przywrócenie komputera lub laptopa do ustawień fabrycznych. Funkcja ta pozwala pozbyć się szkodliwego oprogramowania z systemu.

Za twardy reset uznaje się także mechaniczne odłączenie dopływu zasilania. Inaczej nazywa się go również jako reset sprzętowy. Powoduje to wyzerowanie układów elektronicznych. Większość komputerów stacjonarnych posiada na swojej obudowie przycisk RESET. Wymusza na systemie odcięcie dopływu prądu i wymuszenie po chwili ponownego uruchomienia. Inną opcją jest odłączenie zasilania specjalnym przyciskiem z tyłu komputera lub odpięciem kabla zasilającego. W drugim przypadku należy natomiast odczekać chwilę po wyłączeniu. Dzięki temu cała elektronika w laptopie będzie mogła przeprowadzić do końca ostatnie impulsy prądu.

Posiadając laptopa, ciężej jest zrobić twardy reset. Urządzenia tego typu bardzo rzadko posiadają wbudowany przycisk na obudowie. Najbezpieczniej byłoby przejrzeć dokładnie układ laptopa i znaleźć miniaturowy przycisk, który może być właśnie tym, czego potrzebujemy. Najbezpieczniej jednak będzie sprawdzić instrukcję obsługi, gdzie wypisane są wszystkie przyciski wraz z ich zastosowaniem.

Można również odłączyć laptop od prądu. Problemem jest jednak bateria, która pozwala funkcjonować mu jeszcze przez pewien czas. Najczęściej hard resetu można dokonać za pomocą dłuższego przytrzymania przycisku uruchamiającego sprzęt.

Co to jest reset baterii w laptopie?

Reset baterii w laptopie pomaga na dużo problemów wynikających z jej funkcjonowania. Pomaga sparować ponownie zasilanie ze wszystkimi komponentami urządzenia. Przy okazji reset baterii może pomóc przy problemach z procesorem. Brak wyłączenia zegara procesora skutkuje spowolnieniem pracy komputera, nawet po jego ponownym uruchomieniu.

Aby zrobić reset baterii w laptopie, należy najpierw wyłączyć komputer i odłączyć go od zasilania. Następnie wyciągamy baterię. W starszych laptopach możliwe było wyciągnięcie akumulatora przez otwarcie specjalnej klapy. Nowsze modele wymagają od nas rozkręcenia spodu celem wyciągnięcia baterii. Po jej odpięciu wpinamy zasilanie sieciowe do urządzenia, a następnie uruchamiamy komputer. Kiedy system w pełni się uruchomi, możemy ponownie go wyłączyć i podpiąć baterię na nowo.

Reset baterii można również wykonać przez wyczerpanie jej do zera. Zostawiamy laptop na zasilaniu z baterii (odłączamy ładowarkę). Korzystamy z niego do momentu, aż laptop sam się wyłączy z powodu niskiego poziomu naładowania. Próbujemy go uruchamiać tak długo, aż laptop nie da nam żadnych oznak "życia". Po tym możemy podłączyć go ponownie do prądu.

***

Czytaj także:

Co tam Bitcoin, Facebook przygotowuje... Zuck Dolce!

Cała prawda o szczepionkach mRNA. Nie są takie same

Co oznaczają emotikony? 10 najpopularniejszych emotek na Facebooku, Instagramie i Snapchacie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: reset | komputer | Laptop | Windows | macBook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy