Wi-Fi 7 nie dla najpopularniejszej wersji Windows? Tak sugeruje Intel

Wi-Fi 7 to kolejna wersja popularnego standardu łączności bezprzewodowej. Do pełni szczęścia potrzeba będzie odpowiedniego sprzętu oraz zgodnego oprogramowania. Niestety na liście tego drugiego prawdopodobnie zabraknie najpopularniejszej edycji systemu Windows. Sugeruje to dokumentacja udostępniona przez Intela.

Przed nami zbliżająca się premiera standardu Wi-Fi 7, która zacznie na dobre zadomawiać się w naszych domach w 2024 r. Obecnie korzystamy z urządzeń zgodnych z wersjami 6 i 6E. Kolejna generacja wprowadzi liczne udoskonalenia w bezprzewodowej transmisji danych, ale do tego będą potrzebne zgodne sprzęty oraz oprogramowanie.

Wi-Fi 7 być może nie dla Windows 10

Standard Wi-Fi 7 będzie obsługiwany przez wszystkie popularne platformy i są to systemy operacyjne, Android, iOS, Linux, macOS oraz Windows. Niestety wygląda, że na liście zgodnych zabraknie najpopularniejszej edycji okienek Microsoftu, co sugeruje pewna dokumentacja Intela. Obsługa może nie być realizowana w Windows 10, który nie ma dostać zgodnych sterowników.

Reklama

Dokumentacja Intela poświęcona Wi-Fi 7 ujawnia, że odpowiednie sterowniki zapewniające wsparcie dla nowego standardu mają być dostępne dla Windows 11 i nowszych edycji okienek Microsoftu. Na liście brakuje najpopularniejszego Windows 10 i jest to spore zaskoczenie. Wynika to z faktu, że ta wersja systemu giganta z Redmond ma obecnie największy udział na rynku komputerów, który przekracza 70 proc. (za StatCounter). W przypadku jedenastki jest to trzy razy mniej.

Oczywiście sprawa nie jest na razie przesądzona i być może Windows 10 otrzyma wsparcie dla standardu Wi-Fi 7. Jeśli nie drogą oficjalną, to być może dzięki pracy niezależnych osób. Biorąc pod uwagę, że Microsoft nie rozwija już tej edycji okienek, to na obsługę ze strony producenta być może rzeczywiście nie ma co liczyć.

Sieci bezprzewodowe będą szybsze

Wi-Fi 7 wprowadzi liczne udoskonalenia względem obecnie wykorzystywanych standardów. Prędkość przesyłania danych w porównaniu do 6E ma wzrosnąć o 2,4 razy i osiągnie teoretyczną wartość przekraczającą 40 Gbps. Technologia bazuje na standardzie IEEE P802.11be, który zapewnia m.in. znacznie krótsze opóźnienia.

Wsparcie dla Wi-Fi 7 zapowiedzieli już wszyscy czołowi gracze technologiczni na rynku. Producenci ruterów i innych urządzeń szykują się do premiery zgodnego sprzętu, który powinien zacząć zalewać sklepowe półki w przyszłym roku.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Intel | Microsoft | Windows | Windows 10

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy