Sąsiad korzysta z twojego Wi-Fi. Jak wyrzucić intruza z domowej sieci?

Podejrzewasz, że sąsiad korzysta z twojej sieci Wi-Fi? To możliwe, zwłaszcza gdy internet zaczął działać wolniej niż zwykle, a próby jego przyspieszenia nie przynoszą oczekiwanego efektu. Kradzież sygnału nie jest częstym zjawiskiem, jednak się zdarza. Dlatego warto regularnie kontrolować, kto jest podłączony do sieci Wi-Fi routera. Wyjaśniamy, jak sprawdzić listę urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi i pozbyć się nieproszonego gościa raz na zawsze.

  • Postęp technologiczny idzie do przodu, a my z roku na rok mamy w domach coraz więcej sprzętów, które łączą się z internetem. Wśród urządzeń, które wykorzystują Wi-Fi, być nie tylko smartfony czy laptopy, ale również telewizory, konsole do gier czy drukarki. 
  • Nie zawsze pamiętamy o wszystkich urządzeniach, które korzystają z naszej sieci domowej i jest to zupełnie normalne, jednak w trosce o własne bezpieczeństwo i stan portfela powinniśmy regularnie sprawdzać urządzenia podłączone routera. 
  • Może się bowiem okazać, że sąsiad za darmo korzysta z twojej sieci. Jak sprawdzić, kto używa sieci Wi-Fi z routera lub komputera i zablokować niechciane urządzenia?  

Reklama

Jak sprawdzić, kto korzysta z mojej sieci WiFi? Jest kilka sposobów

Jak szybko sprawdzić, kto korzysta z mojej sieci Wi-Fi? W tym celu można wykorzystać aplikacje do zarządzania siecią na urządzenia mobilne i komputery stacjonarne. Nie tylko pokazują one listę ze spisem wszystkim urządzeń, które aktualnie są podłączone do naszego routera, ale umożliwiają również zmianę uprawnień i blokowanie "intruzów". 

  • Glass Wire

Jedną z najciekawszych opcji na rynku wydaje się GlassWire, która dodatkowo pełni również funkcję zapory, pokazuje wykorzystanie przepustowości i umożliwia nam włączenie powiadomień, gdy instalowany jest nowy sterownik, albo nowe urządzenie próbuje połączyć się z naszą siecią Wi-Fi. Podstawowa opcja jest całkowicie darmowa, jednak niestety tylko płatna wersja ($39 dla jednego komputera) pozwala na monitorowanie urządzeń sieciowych. 

  • Interfejs internetowy routera

Na szczęście są również darmowe, proste sposoby, aby sprawdzić, kto korzysta z mojej sieci Wi-Fi. Wystarczy po prostu wykorzystać interfejs internetowy routera na komputerze. To właśnie router ma najdokładniejsze dane o tym, jakie urządzenia są do niego podłączone. 

Aby je zdobyć, wystarczy wpisać adres IP urządzenia w przeglądarce internetowej. Po pojawieniu się interfejsu konfiguracyjnego routera, wystarczy zalogować się, korzystając z hasła sieciowego i gotowe. Można już przeglądać aktywność w sieci i zarządzać nią.Jeśli nie mamy pewności, jaki jest adres IP naszego routera, w systemie Windows bez trudu odnajdziemy go wykonując następujące kroki:

  • Wciskamy równocześnie opcje: Window + R,
  • Wpisujemy cmd po to, aby uchuchomić wiersz polecenia,
  • w oknie wiersza polecenia wpisujemy [ipconfig] i zatwierdzamy klawiszem Enter, 
  • adres IP wyświetli się obok opcji: "bramka domyślna" lub "Adres IPv4" w wynikach.

Poszukiwanie adresu IP routera w Mac-u jest jeszcze prostsze. Aby go znaleźć, wystarczy wybrać opcję "Preferencje systemowe", a następnie przejść do "Sieci", stamtąd wejść w "Zaawansowane" i "TCP/ICP". Adres IP routera wyświetli się obok "Adres IPv4".

  • Narzędzia skanujące

Oprócz powyższych opcji, można również pobrać na komputer oprogramowanie, które skanuje sieć Wi-Fi, do którego jesteśmy aktualnie podłączeni (np. Wireless Network Watcher firmy NirSoft). 

Wyszukuje ono aktywne urządzenia i tworzy ich listę. Niestety w przeciwieństwie do narzędzi interfejsu sieciowego routera, narzędzia skanowania często nie wykrywają urządzeń w trybie offline. Zobaczymy więc jedynie urządzenia online.

Jak odłączyć kogoś od Wi-Fi? Zablokuj dostęp urządzeń do routera

Gdy wśród podłączonych do routera urządzeń odnajdziemy już "intruza", możemy raz na zawsze pozbawić go dostępu do sieci Wi-Fi. Sposób blokowania osoby, która kradnie nam internet, różni się w zależności od interfejsu routera, ale najczęściej czynność wykonuje się, korzystając z menu preferencji urządzenia. 

Instrukcja obsługi konkretnego modelu routera dostępna jest w internecie. Przed zablokowaniem urządzenia, upewnijmy się jednak, czy aby na pewno urządzenie nie należy do członka naszej rodziny, lub nie jest np. zapomnianym tabletem czy drukarką.  

Zmień hasło do sieci Wi-Fi, a sąsiad w końcu przestanie je kraść

Jeśli pomimo odłączenia niechcianych urządzeń, wciąż obawiamy się, że sąsiad kradnie nasze Wi-Fi, np. korzystając z innego urządzenia, możemy po prostu zmienić hasło na silniejsze, korzystając z silnego protokołu bezpieczeństwa. 

Koniecznie musimy to zrobić, jeśli podaliśmy mu już hasło np. podczas odwiedzin. Warto włączyć najwyższe możliwe szyfrowanie sieci. Najlepiej, aby było to WPA3, a przynajmniej WPA2.

Nowe hasło do routera Wi-Fi powinno najbardziej skomplikowane, a nie np. 0000, czy 1234, bo to nie zabezpieczy nas przed intruzem. Trzeba pamiętać, że po zmianie hasła do sieci Wi-Fi, trzeba będzie je ponownie wprowadzić we wszystkich naszych urządzeniach, które automatycznie zostaną odłączone. 

Aleksandra Waleczek

Czytaj również:

Dlaczego Wi-Fi nie działa w moim telefonie? Ten problem łatwo naprawić

Gdzie postawić router Wi-Fi? Jednak zmiana, a internet znów będzie szybki

Smartfony, kamery i lodówki z Wi-Fi lepiej chronione przed hakerami

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi | sieć | szybki Internet | bezpieczeństwo | technologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy