Co daje wymiana routera Wi-Fi? 6 powodów, dla których warto to zrobić

Router WiFi najczęściej wymieniamy z powodu awarii albo dużych problemów z internetem. Okazuje się, że przestarzałe urządzenie warto wymienić nie tylko wtedy, gdy przestaje działać. Oto 6 powodów, które sprawią, że będziesz chciał wymienić swój stary router WiFi na nowszy model.

  • Urządzenia należy regularnie wymieniać. Dbanie o nie może spowolnić proces ich zużycia, nie jest w stanie go jednak całkowicie wykluczyć. 
  • Dodatkowo technologie stale się rozwijają, dlatego wymiana routera WiFi może znacząco polepszyć działanie internetu w twoim domu. 
  • Na jakie korzyści możesz jeszcze liczyć?

1. Brak problemów z połączeniem sieciowym

Zakup nowego sprzętu może być dla nas konieczny, jeśli często mamy problem z połączeniem z siecią bezprzewodową. Można to zauważyć, kiedy na pasku Windowsa ikona WiFi zmienia stan na niepołączony, a za chwilę ponownie łączy się internetem. 

Reklama

Przerwy w połączeniu z siecią mogą być początkowo krótkie, a nawet niezauważalne. Kłopotliwe może stać się przy pobieraniu dużych plików. Może dojść do całkowitego lub chwilowego zatrzymania ściągania.

2. Lepszy pakiet usług

Router WiFi warto także wymienić, jeśli w ostatnim czasie zainwestowaliśmy w lepszy pakiet usług u naszego dostawcy internetu. Lepsze warunki w ofercie oznaczają, że łącze ma większą przepustowość, a w rezultacie my możemy korzystać z "szybszego Internetu". 

Problem pojawia się, kiedy mimo lepszego połączenia, nie jesteśmy w stanie zauważyć jego rezultatów. To jeden z objawów tego, że nasz router jest przestarzały i nie jest w stanie zapewnić nam pełnego potencjału łącza internetowego.

3. Prostota użytkowania

Dzięki nowoczesnym technologiom obsługa wielu urządzeń stała się bardzo prosta. Tak też jest w przypadku routerów WiFi. Obecnie można dostać modele, które mają intuicyjny interfejs. W wielu przypadkach dostępna jest także aplikacja, specjalnie dedykowana do urządzenia, która zapewni nam dostęp do ustawień z poziomu telefonu.

4. Obsługa dwóch pasm

Nowoczesne routery WiFi mają także opcje obsługi dwóch pasm. Jest to szczególnie ważna funkcja w przypadku dużych domów i firm. Nowe routery to często urządzenia, które mogą się połączyć z wieloma antenami. Są skonstruowane tak, aby wiele urządzeń mogło w tym samym momencie intensywnie korzystać z internetu. Dodatkowo pokrywają zasięgiem większą przestrzeń. Są także bardziej odporne na zakłócenia, które mogą pochodzić od innych routerów. Z tego powodu będą dobrze pracować także w mieszkaniach.

5. Większe bezpieczeństwo

Jednym z najbardziej niepokojących objawów tego, że twój router WiFi jest przestarzały, jest nieobsługiwanie najnowszych standardów zabezpieczeń. Wymiana routera pozwoli ci na korzystanie z najnowszego oprogramowania. To ono zapewni ci większe bezpieczeństwo w Internecie. Oznacza to, że zmniejszy się ryzyko ataków i włamań.

6. Niższa podatność na usterki

Urządzenia sieciowe są jednymi z najbardziej wrażliwych na wyładowania atmosferyczne i spięcia. Długotrwale eksploatowany router WiFi ma większą podatność na przepięcia i zaniki prądu. To częsta przyczyna uszkodzeń kart sieciowych oraz bezprzewodowych modułów sprzętu. 

Wymiana routera uratuje cię nie tylko od możliwej usterki, ale także ochroni podłączonego do niego urządzenia. Routery nowej technologii cechują niższą podatność na różnego rodzaju przepięcia, zaniki prądu oraz wyładowania atmosferyczne.

Jakość urządzenia wpływa na jego żywotność

Istnieje opinia, że routery WiFi działają dobrze przez około 2 lata. Nie jest to prawda. Żywotność routera zależy od wielu czynników. Ważna jest jakość urządzenia. Solidny router z dobrej jakości materiałów będzie służył nam o wiele dłużej niż jego tańsze odpowiedniki. 

Dlatego ważne jest, aby obserwować to, jak zachowuje się połączenie sieciowe. Jeśli pojawią się znaki, że router zaczyna niedomagać, warto go wtedy wymienić.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: router | Wi-Fi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy