Ulga na internet 2023. Korzystasz z sieci? Oddadzą ci nawet 1520 zł

Aktualizacja

Nawet 1520 złotych można odzyskać z urzędu skarbowego, jeśli skorzystamy z ulgi na internet. Trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Z ulgi internetowej można skorzystać dwa lata z rzędu i mieć odpowiednie dokumenty w razie kontroli. Do odzyskania jest nawet 760 złotych rocznie, a jeszcze więcej zyskają małżonkowie, którzy PIT rozliczają wspólnie. Oto szczegóły.

Możemy zyskać nawet do 760 złotych
Możemy zyskać nawet do 760 złotych123RF/PICSEL

Ulga na Internet co 5 lat? Tylko raz w życiu przez 2 lata z rzędu

Ulga internetowa w 2023 roku przysługuje każdemu, kto uzyskuje dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencyjnym. Jeżeli ponieśliśmy koszty związane z użytkowaniem internetu i nie korzystaliśmy z ulgi w poprzednich latach, możemy się o nią ubiegać i otrzymać zwrot kosztów.

Trzeba jednak pamiętać, że ulga na internet przysługuje tylko raz w życiu. Jeżeli skorzystaliście z ulgi internetowej we wcześniejszych latach (nawet 5 czy 10 lat temu), niestety nie możecie ponownie starać się o odliczenie tych kosztów.

Natomiast, gdy po raz pierwszy skorzystałeś z ulgi na internet w zeznaniu za 2021 rok, to jeżeli nie wykorzystasz jej w zeznaniu PIT za 2022 rok, to ulga przepadnie. Wiąże się to z tym, że według przepisów, ulgę internetową można rozliczyć w dwóch następujących po sobie latach.

Wydatki na internet, czyli co?

Czym są wydatki na internet? Są to koszty poniesione z tytułu użytkowania sieci - wszelkie opłaty dotyczące kupionej przez nas usługi. Jeżeli kupujesz internet w pakiecie, aby rozliczyć się tego wydatku, musisz mieć na rachunku czy fakturze jasno wyszczególnione informacje dotyczące kosztów zakupu samej usługi internetowej.

Co ważne - w wydatki nie wlicza się instalacji ani modernizacji sprzętu potrzebnego na korzystanie z sieci. Uldze podlega jedynie sama usługa internetu.

Jak obliczyć ulgę na internet i ile można odliczyć w rozliczeniu PIT?

Aby odliczyć ulgę za Internet, musisz do zeznania podatkowego PIT-36, PIT-37 lub PIT-28 dołączyć załącznik PIT/0, czyli informacje o odliczeniach.

Ulga podlega pewnym limitom, jednak i tak są to wysokie kwoty. Limit na jedną osobę wynosi 760 złotych w każdym roku i należy podkreślić, że nie przechodzi na następny rok.

Uldze podlega jedynie sama usługa dostępności Internetu
Uldze podlega jedynie sama usługa dostępności Internetu123RF/PICSEL

Głównym dokumentem potrzebnym do odliczenia ulgi internetowej jest faktura, rachunek bądź inny dokument zawierający określone dane. Przede wszystkim dane identyfikujące zarówno kupującego, jak i sprzedającego.

Dokument musi zawierać również rodzaj usługi oraz wyszczególnioną kwotę zapłaty.

Ważne, aby pamiętać o dokumencie potwierdzającym dokonanie wpłaty, jeżeli taka informacja nie znajduje się na fakturze, bądź innym dowodzie sprzedaży.

Wspólne rozliczenie małżonków. Ulga na internet liczy się razy 2

Inaczej sprawa kwoty maksymalnej wygląda, gdy nie rozliczamy się sami. Jeżeli składamy zeznanie podatkowe z małżonkiem, na każdego z nich przypada maksymalna kwota limitu. Co za tym idzie, kwota odliczenia ulgi może wzrosnąć nawet do 1520 złotych.

W takim przypadku należy pamiętać o tym, że na dowodzie zakupu usługi internetowej muszą widnieć imiona i nazwiska obojga małżonków.

Kolejną ważną kwestią we wspólnym odliczaniu ulgi jest to, że każdy z małżonków musi wykazać dochód, bo nie można odliczyć ulgi z dochodów tylko jednej osoby.  

Warto się o to postarać, bo w ciągu dwóch lat możemy odliczyć nawet do 3040 złotych. Kolejno po 1520 złotych w każdym roku, po 760 złotych na osobę.

Przynoszą słodycze i papierosy. Ukraińcy opłakują swoich zmarłychAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas