Jaka prędkość internetu domowego jest wystarczająca? To zależy

Przeciętny użytkownik internetu, który korzysta z przeglądarki i programu pocztowego, zadowoli się prędkością internetu na poziomie kilkunastu Mb/s. Jednak w pracy zdalnej, a szczególnie wymagającej rozmów wideo, to może być za mało. Tak samo jest w przypadku streamingu lub grania w gry sieciowe. Nie wszystkich stać na najwyższe pakiety oferowane przez usługodawców. Jaka jest więc optymalna prędkość internetu do domu?

Internet światłowodowy w domu zapewni nam stabilne połączenie z siecią.
Internet światłowodowy w domu zapewni nam stabilne połączenie z siecią. 123RF/PICSEL

Internet światłowodowy w domu. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jak wiele osób będzie używało internetu w domu, ile urządzeń będzie podłączonych do sieci i w jakim celu.

Nie ma sensu wybierać najdroższego pakietu, jeśli internet ma służyć wyłącznie osobom starszym do okazjonalnego sprawdzania pogody i rozmów przez komunikator z wnukami. Wtedy wystarczy prędkość rzędu 10-20 Mb/s.

Kiepską decyzją jest też wybór najtańszego pakietu, jeśli z internetu ma korzystać cała rodzina, w tym osoby pracujące zdalnie, gracze i kinomaniacy. W takiej sytuacji 100 Mb/s może nie wystarczyć.

Należy też zwrócić uwagę na minimalną gwarantowaną prędkość internetu zapisaną w umowie. Prędkość internetu światłowodowego w domu nie powinna być niższa niż ta wartość. Jest to gwarancja, że będzie on zawsze działał na określonym poziomie, a jeśli nie - można złożyć reklamację.

Dobrze jest się też zorientować, czy kabel światłowodowy na pewno jest pociągnięty do samego domu. W innym wypadku prędkość internetu zawsze spada.

Najwięksi dostawcy internetu w Polsce (np. Netia czy Plus) oferują pakiety zaczynające się od 300 Mb/s. Tyle powinno wystarczyć, by cała rodzina komfortowo używała sieci do dowolnych celów.

Jaka prędkość internetu do streamingu? Full HD, 4K i 8K

Zbyt wolny internet może sprawić, że od czasu do czasu wyświetlany obraz zacznie znacząco tracić na jakości (może wystąpić drastyczny spadek rozdzielczości) lub w ogóle się nie wczytywać.

Jaka prędkość internetu jest potrzebna do streamingu Full HD, na przykład na Netflixie? Do wygodnego oglądania filmów i seriali w 1080p w aplikacji niezbędna jest prędkość internetu równa 5 Mb/s. Do oglądania w 4K potrzebne będzie już 15 Mb/s. A do 8K - minimum 50 Mb/s.

Warto jednak pamiętać, że zapisana w ofercie prędkość jest zawsze tą maksymalną. Rzadko się ją osiąga, co wynika ze strat czy obciążenia sieci. Dlatego też zalecana prędkość internetu do streamingu wynosi:

  • 50 Mb/s do materiałów Full HD; 
  • 100 Mb/s do materiałów 4K;
  • 300 Mb/s do materiałów 8K.


Jaka prędkość internetu do pracy zdalnej?

Jeśli praca ogranicza się do korzystania z programów offline i przeglądania sieci lub sporadycznego wysyłania raportów czy innych plików, wystarczy najniższy dostępny pakiet.

Jeśli jednak do home office używa się np. komunikatora Microsoft Teams, prędkość internetu powinna wynosić minimum 100 Mb/s. Dzięki temu jest możliwe swobodne prowadzenie rozmów wideo, nawet jeśli reszta rodziny w tym czasie gra lub ogląda filmy w 4K na VOD.

Jaka prędkość internetu do grania?

Tutaj zasada jest prosta - im więcej, tym lepiej. Ma to szczególne znaczenie w grach wymagających refleksu, np. w FPS-ach. Minimalna prędkość internetu do grania to obecnie 100 Mb/s, a optymalnie - 300 lub 600 Mb/s. Z kolei do spokojniejszych gier sieciowych (np. karcianek) wystarczy 50 Mb/s.

Internet o prędkości 300 Mb/s zapewnia stabilne połączenie. 123RF/PICSEL

Oprócz prędkości internetu ważne jest też to, by zapewnić stabilność połączenia przez cały czas trwania rozgrywki. Da się to osiągnąć, podłączając internet do komputera czy konsoli przez kabel lub inwestując w dobrej jakości router Wi-Fi.

Jaka prędkość internetu do monitoringu i kamer IP?

Jaki internet do kamer IP i monitoringu? W tym przypadku dużo zależy od liczby kamer oraz jakości przesyłanego przez nie obrazu. Co istotne, ważniejsza jest tutaj nie prędkość pobierania (wskazywana w poprzednich akapitach), a prędkość wysyłania.

Dla przykładu - prędkość internetu do monitoringu składającego się z 4 kamer IP nagrywających w FULL HD powinna być nie niższa niż 16 Mb/s. Tyle są w stanie zapewnić pakiety o maksymalnej prędkości pobierania do 100 Mb/s. Warto jednak pamiętać, że oprócz monitoringu sieć będzie używana również do innych celów.

Dlatego w tym wypadku niezbędnym minimum jest 300 Mb/s.

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas