Atrakcja znów otwarta. Nie można tam było wejść przez trzy lata

Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce wraca po trzech latach przerwy. Podziemna Trasa Górnicza w Kopalni Soli "Wieliczka" została ponownie otwarta 12 kwietnia 2023 roku i jest gotowa na przyjęcie turystów z kraju i nie tylko. Zaplanuj majówkę już teraz, żeby nie zabrakło biletów.

Kopalnia Soli "Wieliczka" wraca z uwielbianą atrakcją

Turyści odwiedzający kultową Kopalnię Soli "Wieliczka" w województwie małopolskim będą mogli ponownie skorzystać z wyjątkowej atrakcji turystycznej. Mowa o otwartej 12 kwietnia 2023 roku podziemnej Trasie Górniczej, która powraca po 3 latach przerwy. W cenie biletu za 82 złote będzie można poznać surowe i klimatyczne obszary kopalni, przy okazji na własne oczy zaobserwować, jak wyglądała praca górników przed laty.

Reklama

Zwiedzanie podziemnego szlaku górniczego to nie tylko turystyczna przechadzka, ponieważ na odwiedzających czeka sporo atrakcji - podczas trasy należy wspomagać się specjalną lampą górniczą, która pozwoli na oświetlenie drogi, jak również korzystać z mapy, dzięki której obierze się właściwy kierunek. Jak przyznaje obsługa "Wieliczki", jest to wyjątkowe przeżycie dla osób w różnym wieku. Jak kształtują się ceny biletów?

Bilety do Kopalnia Soli "Wieliczka" nie są tanie

Kopalnia Soli "Wieliczka" oferuje dwa rodzaje tras. Pierwszą jest Trasa Turystyczna, na którą bilet wstępu kosztuje 82 zł (normalny), 72 zł (bilet ulgowy dla studentów, seniorów i osób z niepełnosprawnościami), 62 zł (bilet dla dzieci i młodzieży). Dostępny jest również bilet rodzinny 2+2, za który trzeba zapłacić 238 zł.

Bilet na Trasę Górniczą kosztuje 82 zł w wariancie normalnym, a studenci i seniorzy zapłacą mniej, bo 72 zł. Również tańszy jest wariant dla dzieci i młodzieży, którego koszt to 62 zł. Podobnie jak w przypadku Trasy Turystycznej, tak i w tym wypadku możliwy jest zakup biletu rodzinnego 2+2 za 238 zł.

Ile trwa zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce i jak się ubrać?

Czas zwiedzania Kopalni Soli "Wieliczka" w przypadku obu tras wynosi od 2 do 3 godzin. Trzeba zaznaczyć, że Trasa Turystyczna jest dłuższa, gdyż ciągnie się przez 3,5 kilometra, podczas gdy podziemna Trasa Górnicza to 2 kilometry. Warto wiedzieć, jak ubrać się na zwiedzanie poszczególnych atrakcji w kopalni. Dla przykładu Trasa Turystyczna nie ma ograniczeń wiekowych, a temperatura oscyluje w granicach 17-18 stopni Celsjusza.

Nieco chłodniej jest na Trasie Górniczej. W tym wypadku minimalny wiek uczestnika to 10 lat, a na trasie turystów czekają temperatury rzędu 14-16 stopni. Jest chłodno, w związku z czym warto zaopatrzyć się w dodatkową warstwę przed wyruszeniem na zwiedzanie.

Wieki historii, czyli powstanie Kopalni Soli w Wieliczce

Powstanie Kopalni Soli "Wieliczka" datuje się na XIII wiek. Nazwa kopalni pochodzi od miejscowości, w której się znajduje, czyli podkrakowskiej Wieliczki. Samą kopalnię od stolicy województwa małopolskiego dzieli zaledwie kilkanaście kilometrów, co czyni ją stałym punktem programu zwiedzania podczas wizyty np. na Wawelu.

Kopalnię soli w Wieliczce charakteryzuje nie tylko długa i ciekawa historia, lecz również wyjątkowy mikroklimat. Ten wytworzył się na skutek m.in. wysoka zawartość magnezu, potasu i wapnia w powietrzu, w miarę stała temperatura oscylująca w granicach 14-16 stopni Celsjusza i duża wilgotność. Łączna kubatura wraz z ponad 3000 wyrobisk wynosi 7,5 miliona metrów sześciennych.

800 schodów i 327 metrów pod ziemią

Jednym z największych walorów turystycznych Wieliczki jest głębokość kopalni. Ta waha się w zależności od poziomu. Dla przykładu pierwszym jest Bono położony 64 metry pod ziemią. Najgłębszy, dziewiąty poziom to głębokość 327 metrów. To największa głębokość, na jaką udało się dotrzeć górnikom pracującym w tej kopalni.

Zejście na samo dno Kopalni Soli "Wieliczka" wymaga pokonania aż 800 schodów. Na stronie kopalni znaleźć można również ciekawe porównanie polskiej atrakcji turystycznej z Wieżą Eiffla z Paryża - okazuje się, że kultowa konstrukcja z Francji mogłaby zostać bez problemu umieszczona wewnątrz "Wieliczki" - głębokość kopalni to 327 metry, podczas gdy wysokość stalowej konstrukcji wynosi 324 metry wraz z antenami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wieliczka | Kraków | zwiedzanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy