Była kopalnia piasku. Teraz teren będzie dużą atrakcją turystyczną

Wieża widokowa, biurowiec na wodzie, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego tereny rekreacji, a wszystko to rozmieszczone na kilkunastu wysepkach połączonych pomostami. Tak za kilka lat wyglądać ma teren byłej kopalni piasku koło Kielc.

Województwo świętokrzyskie to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Choć może znajdującym się tu najstarszym górom daleko do popularności Tatr czy Karkonoszy, to również przyciągają rzesze turystów, którzy mogą tu odpocząć w ciszy i spokoju. 

W ofercie województwa nieustannie pojawiają się nowe atrakcje turystyczne, a jedną tych, która ma być zrealizowana w najbliższej przyszłości jest rewitalizacja zbiornika w Sukowie. Zagłębienie po dawnej kopalni piasku od ponad 40 lat funkcjonuje już jako zbiornik wody. Dotychczas użytkowało go Stowarzyszenie Wędkarskie "Sazan". Teraz właściciel terenu Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria wypowiedziała umowę i planuje przystosować to miejsce tak, aby było dostępne dla wszystkich.

Reklama

Rewitalizacja zbiornika koło Kielc. Powstanie nowa atrakcja

Jak przekazał Szczepan Ruman, prezes Grupy Industria w rozmowie z Radiem Kielce dotychczas zbiornik był dzierżawiony prywatnemu stowarzyszeniu za kwotę 2 tys. zł rocznie, przy czym sam podatek od nieruchomości, który płaciła Industria, wynosił 24 tys. zł rocznie. Choć to niezbyt korzystne finansowo, to prezes zapewnia, że podejmując decyzję, kierowano się tym, aby obiekt dostępny był dla wszystkich, a nie tylko nielicznej grupie posiadającej legitymacje.

Zaproponowano utworzenie przystani dla żaglówek i  kajaków z wypożyczalnią sprzętu wodnego, strefy biznesowej, tężni solankowej, wieży widokowej, parku linowego, placu zabaw, czy kąpieliska. Część atrakcji ma być rozmieszczona na sztucznych wysepkach, które połączone będą kładkami.

Przy północnym brzegu stanie budynek, który będzie nową siedzibą Industrii. Swoją architekturą nawiązywać ma do kopalni odkrywkowej i składać się będzie z kilku poziomów ułożonych kaskadowo. - Budynek będzie przyjazny dla pracowników i mieszkańców, energooszczędny z mnóstwem zieleni. Powstanie tu atrium z salą konferencyjną. Każdy pokój będzie miał dostęp do zieleni i tarasu, a nie tylko gabinety zarządu. To będzie miejsce do pracy, ale i konferencji czy spotkań dla mieszkańców - powiedziała Dominika Skulska, architekt z pracowni Prosta Kreska, która wykonała projekt.

Wokół zalewu powstaną również ścieżki spacerowe oraz droga rowerowa połączona z istniejącą trasą Green Velo. Ale akcentowanie przyrody to nie wszystko, ma być jeszcze bardziej ekologicznie. W północno-zachodniej części powstanie elektrownia fotowoltaiczna i wiatrowa.

Spółka rozpoczęła proces przygotowywania dokumentacji i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń na realizacje inwestycji. Konieczne są m.in. zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Szacowany koszt prac może wynieść około 150 mln zł. Projekt ma zostać zakończony w ciągu 6 - 8 lat - przekazała PAP.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje tursytyczne | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy