Z nowej wieży widać coś wyjątkowego. To świetne miejsce na weekend!

Nowa wieża widokowa w Polsce jest o tyle ciekawie położona, że z czterech tarasów rozciąga się wyjątkowy widok. Podziwiać można m.in. jedne z najstarszych gór w Europie!

Wieże widokowe w Polsce rosną ostatnio jak grzyby po deszczu. Niektóre wzbudzają kontrowersje, inne cieszą mieszkańców i turystów

Do tej drugiej kategorii należy wybudowana niedawno w woj. świętokrzyskim konstrukcja, z której rozpościera się nietuzinkowy widok.

Nowa wieża widokowa w Polsce. Fantastyczna górska panorama

Nowa wieża widokowa stanęła w Bożej Woli w gminie Kluczewsko. To pierwsza w powiecie włoszczowskim i jedna z nielicznych w województwie świętokrzyskim wieża widokowa. Z tej wieży podziwiać można nie tylko lokalny krajobraz. Choć widok jest przede wszystkim na uznawane za najstarsze w Polsce i jedne z najstarszych w Europie Góry Świętokrzyskie, przy dobrych warunkach dostrzec można stąd nawet Tatry.  

Reklama

Odpowiednia przejrzystość powietrza sprzyja też widokom na zamek w Chęcinach i wieżę klasztoru na Jasnej Górze. Wszystko to podziwiać można z czterech tarasów z balustradami, wykonanych z drewna modrzewiowego. Cała konstrukcja ma natomiast 23 metry wysokości i w 80 proc. zbudowana została ze stali ocynkowanej. Na maszcie powiewa flaga Polski.

Wieża w Bożej Woli jest już otwarta. Widać z niej Góry Świętokrzyskie

Atrakcję turystyczną wybudowała w Bożej Woli firma "Tatry" z Myślenic koło Zakopanego. Lokalizacja obiektu, który znajduje się na terenie Pasma Przedborsko-Małogoskiego, stanowiącego przedłużenie Gór Świętokrzyskich, nie jest przypadkowa. Stanął on bowiem na najwyższym wzniesieniu w okolicy - na szczycie Góry Krzemyczej (332 m n.p.m).

Z tarasów widać m.in. wspomniane Góry Świętokrzyskie. Choć są to niskie wzniesienia, to jak podkreśla Państwowy Instytut Geologiczny, są obszarem wyjątkowym w skali europejskiej. "Góry Świętokrzyskie uznawane są za najstarsze góry w Polsce i jedne z najstarszych w Europie. Po raz pierwszy jako góry powstały około 500 mln lat temu. Od tego czasu wielokrotnie ulegały niszczeniu i ponownemu wypiętrzaniu", wyjaśnia PIG PAN. "Na niewielkiej powierzchni obecne są tutaj skały i skamieniałości wszystkich okresów dziejów Ziemi, począwszy od skał kambryjskich z początków ery paleozoicznej, a na trzeciorzędowych i czwartorzędowych skończywszy", dodano. Zobaczenie tego zarówno z bliska, jak i z góry, może więc zrobić ogromne wrażenie.

Atrakcje turystyczne w woj. świętokrzyskim. Nowa wieża widokowa

Do wieży prowadzi dość strome, ale krótkie podejście na obszarze leśnym. Do nowej atrakcji turystycznej najlepiej dojechać drogą wojewódzką 742 relacji Włoszczowa - Przedbórz. Za miejscowością Stanowiska wystarczy skręcić na Bożą Wolę i dojechać do wzniesienia z wieżą. Wstęp na tarasy widokowe jest darmowy.

Jak zaznaczają władze gminy, nowa wieża w Bożej Woli to nie tylko atrakcja turystyczna. W planach jest także zamontowanie monitoringu i zagospodarowanie terenu tak, żeby wieża służyła również jako element zabezpieczenia przeciwpożarowego. Poza tym jednak to bardzo ciekawe miejsce do podziwiania okolicy.

Gmina Kluczewsko słynie z walorów przyrodniczych, które chcieliśmy pokazać mieszkańcom oraz turystom z całej Polski. Stąd decyzja o wybudowani takiej wieży widokowej - powiedział moja-gazeta.com Rafał Pałka, wójt Kluczewska.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy