Sześć tarasów z widokiem na góry. Niedługo otwarcie nowej wieży!

Niedługo nastąpi otwarcie nowej wieży widokowej w Polsce. Prawie 40-metrowy obiekt ulokowany jest w dolnośląskim parku, w otoczeniu zabytków - jest to też jedna z najwyższych budowli tego typu w regionie. Z sześciu tarasów widokowych rozciąga się panorama na szczyty. Kiedy otwarcie i jaki będzie koszt biletów?

W południowo-zachodniej Polsce, w centralnej części Sudetów Środkowych od jakiegoś czasu rośnie nowa konstrukcja, która ma służyć za ciekawy punkt widokowy. 

Nowa wieża, z której rozciąga się widok na okoliczne wzniesienia oraz panoramę miasta jest już gotowa. Otwarcie nastąpi już niedługo!

Nowa atrakcja turystyczna w Polsce. Wieża widokowa na Dolnym Śląsku

W malowniczej kotlinie, nad którą rozciągają się pasma gór, od 2023 roku powstawała nowa wieża widokowa. Położona w parku Sobieskiego w Wałbrzychu wysoka na niemal 40 metrów stalowa konstrukcja jest już gotowa. Wykonawcą tej inwestycji, która została dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich, jest firma Heli Factor sp. z o.o. Według serwisu osrodekbolko.pl jest to najwyższa budowla tego typu w regionie.

Reklama

Autorką projektu, który ma nawiązywać do historii miasta, a co za tym idzie - do wież chłodniczych stosowanych niegdyś w kopalniach, jest Joanna Styrylska z pracowni ISBA Grupa Projektowa sp. z o.o. Otwarcie konstrukcji było już przekładane, ale tym razem ma w końcu zostać otwarta. Z jej szczytu rozpościera się panorama wałbrzyskiego Śródmieścia, widać także okoliczne miejscowości oraz szczyty Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych, np. Chełmiec, czy Dzikowiec. Kiedy nastąpi otwarcie wieży widokowej?

Kiedy będzie otwarcie wieży widokowej w parku Sobieskiego w Wałbrzychu?

Sześciokątny stalowy twór o charakterystycznym, rdzawym kolorze wzniesiony w parku im. Króla Jana III Sobieskiego to całkiem pokaźna wieża. Powstała na Górze Powstańców (498 m n.p.m.)  w okolicy schroniska PTTK Harcówka oraz zabytkowego szybu wentylacyjnego wałbrzyskich sztolni. Obiekt ma dokładnie 37,5 metrów wysokości, sześć tarasów widokowych i może pomieścić maksymalnie 630 osób w jednej chwili. 

Turyści oraz mieszkańcy Wałbrzycha będą mogli korzystać z wieży widokowej już wkrótce - miast podało bowiem, że zostanie ona otwarta po 10 maja. W jakich godzinach będzie można korzystać z tarasów?

- Musi być to obiekt bezpieczny i dlatego zamierzamy go otwierać w godzinach rannych, około 8:00 lub 9:00 i byłby otwarty w sezonie letnim do godziny 20:00, a w sezonie zimowym raczej do godziny 16:00 będziemy go udostępniać - przekazał w marcu prezydent Roman Szełemej cytowany przez serwis walbrzyszek.com.

Nowa wieża widokowa w Wałbrzychu wzbudza emocje

Inwestycja pochłonęła ponad 10 milionów złotych. Wstępny cennik określa ceny biletów na 1 zł dla osób posiadających kartę mieszkańca "Kocham Wałbrzych", a dla turystów będzie to koszt 10 zł. W mediach społecznościowych pojawiły się w związku z tym głosy oburzenia. Zresztą, wieża to od początku wzbudza kontrowersje. Jak przypomina muratorplus.pl, szerokim echem odbiła się reakcja cenionego reportażysty Filipa Springera. Pisarz apelował wówczas do władz miasta, by porzucić projekt, twierdził też, że miasto postanowiło zepsuć sobie panoramę. Inwestycję podsumował, że jest to "takie smutne, że aż wyć się chce".

Negatywnie pomysł odebrało także sporo mieszkańców Wałbrzycha, jednak równie wiele osób było zachwyconych inwestycją i z niecierpliwością czeka na otwarcie nowego punktu widokowego. Czy wieża popsuje krajobraz, czy jednak stanie się ciekawym turystycznie obiektem, który przyciągnie większą liczbę podróżnych do dolnośląskiego miasta? To się wkrótce okaże - warto przed oceną samodzielnie sprawdzić walory obiektu i widok z sześciu tarasów.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy