Co zobaczyć w Barcelonie? Ciekawe zakątki miasta, które pokochali Polacy

Barcelona to miasto, które niejedno ma imię. Po spacerze metropolitalnymi ulicami, możesz odetchnąć nadmorskim powietrzem, które czeka niemal tuż za rogiem. To serce nie tylko barwnej i oryginalnej architektury, ale także bogatej historii i kultury regionu. Gdzie zajrzeć w Barcelonie, żeby poczuć prawdziwie kataloński klimat i nie tylko.

Sagrada Familia to symbol Barcelony, który zna każdy.
Sagrada Familia to symbol Barcelony, który zna każdy.123RF/PICSEL

Barcelona. Piękna stolica Katalonii

Barcelona mieści się na południowym wschodzie Hiszpanii i ma dostęp do Morza Śródziemnego. Pełni jednocześnie stolicę prowincji, a zarazem jednej z autonomicznych wspólnot Hiszpanii - Katalonii. Choć pod względem wielkości Barcelona ustępuje w Hiszpanii stolicy państwa - Madrytowi - dziś uważana jest za ważny ośrodek finansowy i przemysłowy kraju. Mieści się tu także port lotniczy oraz port morski.

W bogatej historii miasta znajdują się wzmianki o Fenicjanach (założycielach Barcelony), a także Maurach i Karolu Wielkim. Swój wygląd i koloryt metropolia zawdzięcza natomiast wybitnym artystom hiszpańskim, m.in. Antonio Gaudiemu.

Gdzie leży Barcelona i czy to duże miasto?

Barcelona jest drugim, co do wielkości miastem. To także m.in. 5. największe miasto w Unii Europejskiej. Co jednak ciekawe, stolica Katalonii rozciąga się na powierzchni niewiele ponad 100 kilometrów kwadratowych. To dobra wiadomość dla tych, którzy preferują piesze zwiedzanie - Barcelonę można przejść wzdłuż i wszerz na własnych nogach i przy dobrej kondycji.

Choć ta powierzchnia paradoksalnie nie robi wrażenia, Barcelona sprawia wrażenie ogromnej metropolii ze względu na niezliczoną liczbę zabytków i atrakcji.

Camp Nou, stadion FC Barcelony, jest największym takim obiektem na świecie. Teraz trwa jego rozbudowa.
Camp Nou, stadion FC Barcelony, jest największym takim obiektem na świecie. Teraz trwa jego rozbudowa. 123RF/PICSEL

Wycieczka do Barcelony. Ile dni potrzeba na zwiedzanie?

Wiele zależy od tego, jaki rodzaj turystyki preferujesz. Jeśli zależy Ci na zobaczeniu w mieście związanych z nim symboli i najważniejszych obiektów oraz wczuć się w jego atmosferę - wycieczka trwająca 4-5 dni powinna w zupełności wystarczyć. Pamiętaj jednak, że tutejsze muzea kryją wiele skarbów, na poznanie których należy przeznaczyć znacznie więcej czasu.

Atrakcje Barcelony. Co zwiedzić i co zobaczyć?

Jeśli przed Tobą wyjazd właśnie w modnym stylu city break właśnie w kierunku Barcelony, uzbrój się w mapę i dobrze wyposażony plecak. Atrakcji czeka na ciebie co nie miara, a odwiedzenie każdej z nich będzie wymagało dobrej organizacji czasu. Oto obowiązkowe punkty na liście każdego, kto zechce poznać stolicę Katalonii.

Sagrada Familia

Budowla projektu wspomnianego już Antonio Gaudiego to najlepszy punkt, aby rozpocząć zwiedzanie Barcelony "z przytupem". Podwaliny katedry zaczęto tworzyć w 1882 roku - projekt został pomyślany na tak szeroką skalę, że do dziś nie ukończono jej budowy. Po śmierci artysty nikt nie był w stanie dorównać jego wizjonerstwu, stąd przeciągające się prace nad świątynią.

W oczy najbardziej rzucają się wysokie wieże Sagrady Familii. Jest ich dwanaście - dokładnie tyle, ilu apostołów gromadziło się wokół Jezusa. Dwie najwyższe wieże stanowią natomiast bezpośredni symbol Jezusa Chrystusa i Maryi. Budowla jest wyjątkowa pod kilkoma względami. Mierzy ponad 170 metrów wysokości. Zapiera dech w piersiach jeszcze przed wejściem do środka. Wprawne oko dostrzeże, że wszelkie elementy architektoniczne zostały tu zaprojektowane z najwyższa starannością. Każdego roku świątynię odwiedzają miliony turystów i nie bez powodu znalazła się ona na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Guell

Chcąc pozostać w kręgu twórczości wybitnego hiszpańskiego architekta, warto odwiedzić Park Guell, który również został doceniony przez UNESCO. Mieszczą się tu plenerowe dzieła Gaudiego, a z tarasów rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Barcelonę. Co ciekawe, w założeniu park miał być osiedlem mieszkalnym przeznaczonym dla zamożnej części społeczeństwa. Gaudi zaprojektował osiedle wraz z całą niezbędną infrastrukturą, jednak projekt okazał się kompletnie nieopłacalny pod względem inwestycji. Cieszą się z tego turyści z całego świata, którzy mogą odwiedzać ten wyjątkowy park.

Katedra św. Eulalii

To gratka dla tych, którzy na ulicach Barcelony poszukują śladów epoki średniowiecza. Kościół stanowi jeden z najważniejszych gotyckich zabytków na Półwyspie Iberyjskim. Katedra św. Eulalii powstawała sukcesywnie od XIII do XV wieku. Dziś w środku znajduje się muzeum, w salach którego umieszczono płótna hiszpańskich mistrzów malarstwa.

La Rambla

Jeśli chcesz poczuć prawdziwego ducha Barcelony, spacer tą najsłynniejszą ulicą to punkt obowiązkowy na Twojej liście. La Rambla to właściwie bulwar ciągnący się aż do wybrzeża. Mieszczą się tu niezliczone restauracje, kawiarnie i butiki. Mniej więcej w połowie ulicy na wytrwałych czeka pomnik Krzysztofa Kolumba.

La Rambla. Słynny deptak ozdabia m.in. mozaika chodnikowa zaprojektowana przez Joana Miró
La Rambla. Słynny deptak ozdabia m.in. mozaika chodnikowa zaprojektowana przez Joana Miró123RF/PICSEL

Plac Catalunya

To bijące serce Barcelony i jeden z najczęściej wybieranych punktów spotkań mieszkańców miasta. Pod względem powierzchni Catalunya stanowi jeden z największych placów na terenie całego kraju. To właśnie stąd odchodzą takie arterie jak Las Ramblas czy Paseo de Gracia. Przez cały rok odbywają się tutaj targi, pokazy artystyczne, wystawy. Wrażenie robi także architektura placu - mieszczą się na nim dwie bliźniacze fontanny okolone zielonym tarasem. Jeśli się dobrze przyjrzeć, można tam też odnaleźć rzeźby słynnych hiszpańskich artystów, m.in. Enrique Casanovas, Pabla Gargalla i Josepa Llimony.

FC Barcelona i zwiedzanie Camp Nou. Kibic tego nie odpuści

Nie należy zapominać, że Barcelona jest siedzibą jednego z najsłynniejszych klubów piłkarskich. W katalońskiej drużynie FC Barcelony gra obecnie także Robert Lewandowski - choćby z tego powodu każdy polski kibic z pewnością zechce zajrzeć na Camp Nou.

Ten stadion piłkarski ma największą pojemność spośród wszystkich obiektów tego typu w Europie. To właśnie tutaj od lat 50. XX wieku FC Barcelona rozgrywa swoje mecze.

Jak dotrzeć do Barcelony?

W pobliżu Barcelony funkcjonuje duże lotnisko - El Prat. Bez problemu dotrzesz na nie za pośrednictwem tanich linii lotniczych z kilku miast w Polsce. Położone jest ok. 10 kilometrów od centrum miasta, więc transfer autobusem czy taksówką w dowolne miejsce Barcelony zajmie Ci niewiele czasu.

Niektóre linie lotnicze współpracują również z nieco mniejszym lotniskiem w Gironie. Jeśli na nim lądujesz, musisz liczyć się z dłuższym dojazdem do stolicy Katalonii i przemierzeniem ok. 100 kilometrów.

Lot z Polski bezpośrednio na El Prat będzie o wiele prostszy logistycznie, często przy atrakcyjnej cenie biletu. Jak zatem dostać do Barcelony po wylądowaniu na nim? Na przyjezdnych czeka kilka środków transportu do wyboru, m.in. autobusy miejskie, bus lotniskowy, autobusy nocne, metro, pociąg, taksówki czy transport prywatny. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujesz i jakie masz potrzeby.

Zdecydowanie najszybszym rozwiązaniem jest charakterystyczny niebieski aerobus. To sprawne połączenie lotniska z placem Catalunya. Do autobusu można wsiąść co kilka minut, a bilet na przejazd kosztuje ok. 6 euro. W przypadku korzystania z taksówki ta kwota wzrasta do ok. 30 euro. Do miasta dostaniesz się także za pośrednictwem autobusu miejskiego oznaczonego numerem 46.

Barcelona zachwyca nie tylko zabytkami i śladami hiszpańskiej sztuki narodowej. To punkt na mapie Europy, który ma wiele do zaoferowania również pod względem rozrywki i kultury. Jeśli to właśnie w stolicy Katalonii zamierzasz spędzić urlop, pamiętaj, że to miasto nigdy nie zasypia.

Artysta z Kambodży zbudował King Konga ze starych oponAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas