Czy można kupić bilet w pociągu? Cena jest spora

Może się tak zdarzyć, że musimy jechać danym pociągiem, ale nie zdążymy już kupić biletu w kasie ani przez sieć. Co wtedy zrobić? Okazuje się, że istnieje dodatkowy sposób na kupno biletu PKP.

Dostałeś maila od PKP? Uważaj, to może być oszustwo
Dostałeś maila od PKP? Uważaj, to może być oszustwoMateusz Grochocki/East NewsEast News

Pociągiem przez Polskę

Coraz więcej osób korzysta z usług PKP i innych przewoźników kolejowych na terenie naszego kraju. To coraz lepszy sposób na podróżowanie, dzięki któremu możemy relatywnie niedrogo pojechać na urlop czy w delegację. Chociaż ceny biletów PKP rosną, to nadal są atrakcyjną alternatywą dla samochodu lub samolotu. Co więcej, nierzadko da się załapać na ciekawe promocje, dzięki którym kupno kilku biletów będzie oznaczało uzyskanie rabatu.

Najczęściej bilety kupujemy przez internet lub w kasach biletowych na dworcu. Pierwszy sposób pozwala zaplanować podróż z wyprzedzeniem, zarezerwować ulubione miejsce, podczas gdy druga metoda nie wymaga korzystania z internetu i możemy z niej skorzystać zaraz po przybyciu na dworzec. Istnieje jednak jeszcze trzecia możliwość.

Czy można kupić bilet PKP w pociągu?

Do pociągu PKP możemy wsiąść bez biletu - i nie chodzi tu o podróżowaniu "na gapę", czyli bez uiszczenia opłaty. W tym wypadku mowa oczywiście o zakupie biletu po wejściu do pociągu, czyli u konduktora. Zakup biletu w pociągu jest możliwy, musimy jednak zaraz po wejściu odszukać konduktora i poinformować go o chęci zakupu. To z jednej strony wygodne - nie musimy biec do kasy, gdy bardzo nam się spieszy i mamy mało czasu. Z drugiej strony wiąże się z wyższymi kosztami.

Ceny biletów u konduktora są wyższe, niż w standardowym systemie rezerwacyjnym. Nie obowiązują wówczas aktualne stawki, bo do ceny podstawowej biletu należy dodać też specjalną opłatę za kupowanie w pociągu - obecnie wynosi 20 złotych w przypadku PKP Intercity.

Niższa opłata zostanie zastosowana w kolejach regionalnych i wyniesie kilka złotych. Co ważne, istnieją sytuacje, gdy za kupowanie biletu u konduktora nie poniesiemy opłaty. Stanie się to wtedy, gdy do pociągu wsiądziemy na stacji, na której nie jest prowadzona sprzedaż biletów.

Brak opłaty za bilet u konduktora - te osoby są zwolnione

PKP zwraca uwagę na wyjątki, czyli osoby, które nie muszą ponosić opłaty za kupowanie biletu u konduktora. Zwolnione z niej są następujące osoby:

  • z niepełnosprawnością lub o ograniczonej możliwości poruszania się
  • opiekunowie i przewodnicy osób ww.
  • osoby powyżej 70 roku życia
  • osoby dopłacające do posiadanego już biletu
  • osoby uprawnione do jednorazowego biletu z dopłatą 100 proc.
  • osoby sprawujące mandat posła lub senatora

Ostatecznie i w miarę możliwości, warto zaopatrzyć się w bilet przed podróżą. Zapłacimy taniej i zarezerwujemy miejsce do siedzenia.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas