Duch Gór, smok i płaskie szczyty. Czym zachwycają Sudety?

Sudety to góry położone w południowo-zachodniej Polsce oraz Czechach. Niewielki ich fragment znajduje się także na obszarze Niemiec. Wiele osób kojarzy je przede wszystkim z najwyższym szczytem - Śnieżką, oraz położonym w dolinie rzeki Łomnicy Karpaczem. Chociaż nie spotkamy tu górali w tradycyjnych strojach i bacówek znanych z Tatr, to góry te każdego roku przyciągają coraz większą liczbę turystów.

Krajobraz Karkonoszy
Krajobraz Karkonoszy123RF/PICSEL

Niezwykła geologia Sudetów. Młode góry ze starych skał

Niezwykle różnorodny krajobraz Sudetów zawdzięczamy skałom, które znajdują się w podłożu. To jedyne góry w Polsce, w których na powierzchni występują skały wszystkich er i okresów geologicznych oprócz jury.

Sudety po raz pierwszy zostały wypiętrzone w trakcie orogenezy hercyńskiej, około 320-300 milinów lat temu. Wówczas szczyty były większe niż obecnie, jednak niszczenie przez czynniki zewnętrzne, takie jak np. wiatr, woda czy temperatura przez kolejne 200 milionów lat zamieniły je w pofalowaną wyżynę. Zachowały się jedynie nieliczne wzniesienia zbudowane z bardziej odpornych skał.

Gdyby nie odmłodzenie ich w orogenezie alpejskiej (tej, która wypiętrzyła również Karpaty) wyglądałyby mniej więcej tak jak Góry Świętokrzyskie. W wyniku ruchów górotwórczych stare twarde skały nie mogły się sfałdować, a jedynie uległy spękaniu. Część bloków zapadła się, część została wydźwignięta do góry, tworząc góry zrębowe, a pęknięcie widać w rzeźbie terenu - to tzw. sudecki uskok brzeżny. Charakterystyczna rzeźba jest widoczna szczególnie w paśmie Gór Stołowych. Widać tam płaskie jak powierzchnia stołu góry.  Odmładzającym ruchom górotwórczym towarzyszyła działalność wulkaniczna, czego pozostałością są wygasłe wulkany.

Szczeliniec Wielki od strony Czech
Szczeliniec Wielki od strony CzechRlelusz/CC BY-SA 4.0Wikimedia

Co warto wiedzieć o Sudetach?

Jedną z najchętniej odwiedzanych pasm, a zarazem najwyższym, są Karkonosze. Znajduje się tu najwyższy szczyt Sudetów - Śnieżka o wysokości 1603 m n.p.m. Z Karkonoszami związany jest legendarny Duch Gór zwany inaczej Karkonoszem, Rzepiórem lub Liczyrzepą (tego imienia nie wolno wymawiać na szlaku, Duch Gór go nie znosi i może przynieść nieszczęście).

Według legend to on stworzył Błędne Skały i odpowiada za charakterystyczną wyrwę w Śnieżnych Kotłach. Jak? Podczas zajadłej walki z czarownicą bój był tak zaciekły, że oboje nie zauważyli, iż zniszczyli rzucanymi czarami połowę góry. W innej legendzie to sam diabeł, chcąc zemścić się na Karkonoszu wykopał ogromną ilość kamieni z góry i zamierzał zasypać nimi Wielki Staw. Nie zdążył jednak, ponieważ dźwięk bijących dzwonów zamienił go w kamień. Stoi tam po dziś dzień, jako skała o nazwie Słonecznik nad Wielkim Stawem.

Choć prawdopodobnie każdy wie o jednej z najsłynniejszych atrakcji Karpacza, to warto wiedzieć jeszcze o pewnej ciekawostce. Na terenie miasta jest niewielka góra o nazwie Karpatka. Według legend, pod górą, w korytarzach po kopalni śpi smok.

Jedną z największych atrakcji Sudetów są sztolnie kompleksu Riese - największego projektu górniczo-budowlanego III Rzeszy. Został rozpoczęty i niedokończony w Górach Sowich oraz na zamku Książ. Kompleks miał być jedną z kwater głównych Adolfa Hitlera. Miłośnicy historii mogą także odwiedzić liczne pozostałe zamki, huty szkła, oraz muzea.

Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w UkrainieDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas