Każdy teraz lata czarterem na wakacje. Co to znaczy?
Czartery są szczególnie popularne w wakacje i właśnie w ten sposób wiele osób poleci samolotem na urlop. Czym lot czarterowy różni się od lotu rejsowego? Wyjaśniamy to popularne lotnicze pojęcie.
Spis treści:
Czarter czy lot rejsowy?
Jeżeli jesteśmy niezaznajomieni z lataniem samolotem, to pierwsza wyprawa może być bogata w wiele niezrozumiałych pojęć. Nic dziwnego. Branża transportu lotniczego i wyjazdów samolotem pełna jest specjalnych skrótów czy specyficznych haseł. Te mogą być z pozoru niezrozumiałe, a ich znaczenie jest dość istotne.
Problemy mogą zacząć się już na samym początku, gdy próbujemy poznać rodzaje lotów samolotem. Okazuje się, że przewoźnicy lotniczy nie oferują wyłącznie tras podobnych do innych środków transportu. Różnice są duże, stąd natknąć się można na pojęcie lotów czarterowych, rejsowych czy okresowych. Jak się w tym wszystkim połapać i czym są loty czarterowe?
Czym jest lot czarterowy?
Lot czarterowy to najczęściej samolot zabierający turystów na wakacje za granicą. Często spotyka się go w przypadku wycieczki organizowanej przez biuro podróży. Wraz z wykupieniem pakietu w ofercie znajduje się też transport lotniczy do miejsca docelowego.
Taki lot organizowany jest przez biuro podróży we współpracy z liniami lotniczymi oferującymi loty czarterowe. Może to być tradycyjny przewoźnik mający taką opcję współpracy, lub czarterowe linie lotnicze, jak np. Enter Air. Co ważne, loty czarterowe nie znajdują się w stałym rozkładzie lotów, który obowiązuje np. cały rok. Są one okresowe, z reguły w czasie wakacji. Dla przykładu mogą to być samoloty zabierające turystów z wielu Polskich lotnisk do Egiptu czy Turcji.
Jeżeli wykupiliście wycieczkę w biurze podróży, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że na wakacje polecicie czarterem. Samolot czarterowy z pozoru nie różni się zbytnio od tych w lotach rejsowych. Z reguły dostępna jest tylko jedna klasa na pokładzie, a standard foteli jest dość skromny. Ostatecznie lot czarterowy oferuje jednak kilka korzyści, o których warto pamiętać.
Lot rejsowy czy czarterowy?
Będąc na lotnisku i po zlokalizowaniu na tablicy naszego lotu czarterowego zauważymy, że sporo połączeń nie dotyczy kierunków turystycznych. Są to tzw. loty rejsowe, czyli stałe połączenia dostępne w rozkładzie lotów danego przewoźnika. Na tym w gruncie rzeczy polega największa różnica - lot czarterowy może być dostępny np. przez kilka miesięcy w sezonie wakacyjnym, podczas gdy lot rejsowy odbywa się przez cały rok.
W jego przypadku bilet zakupić można na wiele sposobów, np. na lotnisku, na stronie operatora czy poprzez wyszukiwarkę połączeń. Ceny biletów rejsowych różnią się i mogą ulegać dynamicznym zmianom - zależnie od popytu. Im bliżej daty wylotu, tym lot rejsowy będzie droższy. W przypadku lotów czarterowych jest odwrotnie - im bliżej startu, tym bilet jest tańszy.
Posiłek w czasie lotu czarterowego
Lot czarterowy nie jest niestety klasą premium i nawet na dłuższych trasach posiłki czy napoje nie są standardem. Wszystko jest jednak zależne od umowy, która została zawarta między biurem podróży a liniami lotniczymi. Warto jednak nastawić się na brak darmowego posiłku w liniach czarterowych.
Jedzenie, przekąski i napoje są z reguły dodatkowo płatne. Wygląda to dokładnie tak jak w przypadku innych linii lotniczych. Ceny na pokładzie samolotu nie należą jednak do niskich, dlatego warto pomyśleć nad zaopatrzeniem się w kanapkę czy ciastka. Jedzenie można zabrać do bagażu podręcznego. Co z napojami? Te możemy kupić w strefie bezcłowej. W innym wypadku nie pozwoli się nam na zabranie płynów na pokład samolotu.
Lot czarterowy a bagaż rejestrowany
Bagaż w locie czarterowym to spora zaleta takiego rozwiązania. Nawet jeżeli kupiliśmy wycieczkę w niskiej cenie, to i tak przysługuje nam pełen pakiet bagażu. Oznacza to, że na pokład samolotu czarterowego możemy zabrać nie tylko bagaż podręczny, ale i bagaż rejestrowany. Najczęściej jest to walizka w standardowych wymiarach i wadze do 20 kilogramów.
To duże udogodnienie zwłaszcza, gdy lecimy na dłuższe wakacje. Nie musimy martwić się o wystarczającą ilość miejsca na nasze ubrania, czy pamiątki, które zabierzemy do domu. Co ważne, do bagażu rejestrowanego spakujemy też przedmioty niedozwolone w bagażu podręcznym - np. alkohol czy większe butelki płynów.
Czy lot czarterowy jest tańszy?
Cena biletu na lot czarterowy jest z reguły niższa, niż w przypadku lotów rejsowych. Wynika to z faktu, że czarter jest wynajmowany przez biuro podróży w całości. Oznacza to, że niejako wszystkie miejsca są opłacone, aby samolot mógł wyruszyć. Z perspektywy przewoźnika, cena biletów i liczba sprzedanych miejsc nie ma w tym momencie już żadnego znaczenia.
Teoretycznie w interesie biura podróży jest zapełnienie samolotu. Stąd często trafiamy na oferty last minute. Wakacje te są tańsze i pozwalają nam w ciągu kilku dni znaleźć się w wakacyjnym kurorcie. Jak to możliwe, że niska cena komukolwiek się opłaca? Po pierwsze, samolot i tak jest już wynajęty, bo to lot czarterowy. Po drugie, biuro ma z reguły konkretną liczbę pokoi w danym hotelu w swojej ofercie. Zwyczajnie opłaca się je zapełnić, aby nie płacić kar lub nie stracić miejsc w kolejnym sezonie.