Kosztowna pamiątka z wakacji. Mandat za papierosa, za piasek, za muszelkę
Polacy ruszyli tłumnie na wakacje. Przed oddaniem się błogiemu odpoczynkowi warto dowiedzieć się nieco więcej na temat przepisów obowiązujących w kraju, do którego się wybieramy na urlop. Kosztowny mandat skutecznie może zepsuć wakacje. Za co możecie być ukarani w popularnych, turystycznych kierunkach?
Spis treści:
Mandat na Sardyni. Włosi nie mają litości dla turystów
Włoska Sardynia to niezwykle popularny kierunek wakacyjny. Piaszczyste plaże, urokliwe miasteczka i szeroka oferta turystyczna zachęcają do przyjazdu turystów z całego świata. Warto jednak wiedzieć, jakie przepisy obowiązują na tej rajskiej wyspie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że jedną z wakacyjnych pamiątek okaże się kosztowny mandat. O jakich zasadach trzeba pamiętać będąc na urlopie w Sardynii?
Przede wszystkim, jednym z najważniejszych przepisów obowiązujących turystów na Sardynii jest całkowity zakaz wywozu piasku i muszelek z wyspy. Złamanie tej zasady grozi wysoką grzywną sięgającą nawet 3 tys. euro! Dodatkowo na poszczególnych plażach, w tym na sławnej La Pelosa, obowiązuje nakaz używania specjalnych mat do opalania. Turyści nie mogą korzystać z własnych ręczników, ponieważ za ich pomocą ludzie wynosili piasek z plaży.
Warto pamiętać, że wstęp na niektóre plaże na Sardynii jest płatny. Przykładowo – aby wejść na Cala Goloritze, należy uiścić opłatę w wysokości około 6 euro. Niektóre z plaż są też całkowicie zamknięte dla turystów. Jedną z nich jest niezwykle urokliwa Spiaggia Rosa. Za wejście na zamkniętą plażę grozi mandat od 500 do nawet 3,5 tys. euro.
Mandat w Hiszpanii za palenie papierosów na plaży
Hiszpania to również bardzo popularne miejsce wśród osób spędzających wakacje za granicą. Mnogość plaż, piękna pogoda oraz wiele ciekawych atrakcji skutecznie przyciągają urlopowiczów. Jednak na co trzeba uważać, wygrzewając się na jednej z hiszpańskich plaż?
Hiszpania, jako jeden z pierwszych krajów w Europie, wprowadziła całkowity zakaz palenia na wszystkich plażach w kraju. Jak wysoka grzywna grozi za złamanie zakazu? Osoby spędzające wakacje w Hiszpanii i lubiące zapalić papierosa leżąc na leżaku na plaży będą musiały się liczyć z ryzykiem otrzymania mandatu w wysokości około 450 euro.
Nurkujesz w greckich wodach? Lepiej nie wyciągaj niczego z dna
Grecja z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Wiele nadmorskich ośrodków turystycznych oferuje mnóstwo rozmaitych atrakcji, w tym nurkowanie w morzu. Entuzjaści tego rodzaju aktywności powinni pamiętać o kilku zasadach, których trzeba się trzymać w trakcie nurkowania. Za ich złamanie grozi wysoki mandat.
Aby móc nurkować w Grecji, niezbędne okazuje się stosowne pozwolenie uzyskane w urzędzie portowym. Zezwolenie jest wydawane wraz z określeniem konkretnego rejonu, w którym pozwala się danej osobie nurkować. Trzeba pamiętać, że podczas nurkowania nie wolno wyciągać niczego z dnia. Złamanie przepisów może poskutkować wysoką karą ze strony celników lub policji.
Mandat w Chorwacji za paradowanie w kąpielówkach poza plażą
Chorwacja to także kraj pełen rajskich plaż, na których turyści potrafią spędzać całe dnie. Warto poznać kilka ważnych przepisów obowiązujących w tym państwie. Dzięki temu można uniknąć dotkliwego mandatu. Na co uważać będąc w Chorwacji?
Jednym z najczęściej wystawianych mandatów w tym kraju jest mandat za tzw. nieobyczajność. Policja może go wlepić osobom, które paradują w stroju kąpielowym poza plażą. Zakazane jest także "rezerwowanie" miejsc na plaży za pomocą ręcznika. Za złamanie przepisów grozi dotkliwa kara – nawet do 1,5 tys. kun chorwackich (około 1 tys. zł).
Nie zapłaciłeś mandatu w Polsce? Mogą cię zatrzymać na granicy
Dla niektórych osób wakacje mogą zakończyć się jeszcze zanim w ogóle się zaczną. Dotyczy to ludzi, którzy nie opłacili mandatów kraju i został wobec nich zasądzony areszt. Co ciekawe, fakt ten nietrudno jest przeoczyć. Wystarczy źle podany adres korespondencyjny lub nieodpowiadanie na wezwania sądu.
W takim przypadku straż graniczna na lotnisku lub przejściu granicznym może zatrzymać daną osobę w celu doprowadzenia do aresztu. Wówczas wakacje błyskawicznie zmieniają się w pobyt w celi.
Przeczytaj też: